W drugiej połowie stycznia br. asystent Zakładu Wychowania Fizycznego Instytutu Służby Prewencyjnej Wydziału Bezpieczeństwa i Nauk Prawnych Akademii Policji w Szczytnie sierż. szt. Dawid Żak przebywał w Akademii Policji im. Ioan Cuza w Bukareszcie w Rumunii. Celem wizyty była realizacja zajęć z zakresu ratownictwa i pierwszej pomocy w ramach międzynarodowego programu Erasmus+.

Sierż. szt. Dawid Żak przeprowadził zajęcia teoretyczne i praktyczne z tematyki tamowania masywnych krwotoków z kończyn za pomocą opaski uciskowej oraz działań ratowniczych w przypadku wystąpienia wypadku masowego (z dużą ilością rannych) dla studentów studiów oficerskich kierunków Policyjnych i Pożarniczych Akademii Policji im. Ioan Cuza w Bukareszcie.

Dzięki uprzejmości gospodarza wizyty – Akademii Policji im. Ioan Cuza w Bukareszcie sierż. szt. Dawid Żak mógł wizytować w Generalnym Inspektoracie ds. Sytuacji Nadzwyczajnych, Centrum Powiadamiania Ratunkowego oraz w jednostce Państwowej Straży Pożarnej Morarilor w Bukareszcie, gdzie zapoznał się m.in. z zasadami funkcjonowania Mobilnego Pogotowiem Ratunkowym do Resuscytacji i Wydobycia (SMURD).

Udział w przedsięwzięciach w ramach międzynarodowego programu Erasmus+ pozwala zaprezentować potencjał dydaktyczny Akademii Policji w Szczytnie oraz przekłada się na wzrost kompetencji nauczycieli akademickich.

Tekst i foto: sierż. szt. Dawid Żak ISP WBiNP APwSz