Akademia Policji w Szczytnie pierwszy raz uczestniczy w wymianie programu Erasmus+ realizowanej w ramach sektora „Szkolnictwo zawodowe”. W związku z tym w dn. 18 – 29 marca 2024 r. w Uczelni gości 3 kadetów Szkoły Policji Litewskiej w Kownie wraz z opiekunem, będącym nauczycielem taktyk i technik interwencji.

Za organizację ich pobytu odpowiada Zespół ds. Integracji Europejskiej i Kontaktów Międzynarodowych. Wczoraj (18 marca 2024 r.) delegacja została powitana przez panią Prodziekan Wydziału Bezpieczeństwa i Nauk Prawnych mł. insp. dr Agnieszkę Sadło-Nowak oraz uczelnianego koordynatora programu Erasmus+ Annę Ćwiklińską.

Młodzi funkcjonariusze litewscy realizują pierwsze w swoim życiu szkolenie zawodowe. Są pełni pozytywnej motywacji i zapału do nauki rzemiosła zawodowego. Program ich szkolenia obejmuje sześciotygodniową praktykę w terenowej jednostce policji. Część tej praktyki odbędą w Akademii Policji w Szczytnie, uczestnicząc w zajęciach z przedmiotów zawodowych, takich jak postępowanie na miejscu zdarzenia, komunikacja społeczna, taktyka zwalczania przestępczości kryminalnej, taktyki i techniki interwencji, bezpieczeństwo ruchu drogowego, kwalifikowana pierwsza pomoc, bezpieczeństwo osobiste policjanta i samoobrona. Program pobytu obejmuje także wizytę w Komendzie Powiatowej Policji w Szczytnie, zwiedzanie Biblioteki i Centrum Badań i Rozwoju Kompetencji w Policji oraz prezentację symulatora działań Policji w sytuacjach kryzysowych.

Liczymy na to, że ta pierwsza wizyta stypendystów niebędących studentami zapoczątkuje udział w dalszej współpracy z zagranicznymi instytucjami szkolnictwa policyjnego. Dzięki gruntownemu poznaniu pragmatyki służby w Polsce, wizyta młodych policjantów litewskich przyczyni się również do ich bardziej efektywnej współpracy z policją polską w przyszłości.

Tekst: Anna Ćwiklińska Zds.IEiKM APwSz
Foto: Jacek Konieczny DKS APwSz