13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Jak co roku, Kierownictwo Policji oraz Akademii Policji w Szczytnie oddało hołd ofiarom zbrodni, która miała miejsce wiosną 1940 roku.

Na terenie Akademii Policji w Szczytnie, p.o. Komendanta-Rektora Akademii Policji w Szczytnie, mł. insp. dr Monika Porwisz poprzez złożenie kwiatów pod tablicą „Pamięci Jeńców Obozu w Ostaszkowie zamordowanych przez NKWD w Kalininie, Światu ku Przestrodze” symbolicznie uczciła rocznicę okrutnej zbrodni.

W Komendzie Głównej Policji odbyła się uroczystość upamiętniająca ofiary zbrodni katyńskiej. Poprzedziło ją oddanie hołdu współczesnym policjantom, którzy zginęli na służbie.

Zanim uroczystości rozpoczęły się na dziedzińcu KGP, sekretarz stanu w MSWiA Czesław Mroczek oraz Komendant Główny Policji insp. Marek Boroń i jego zastępca nadinsp. Rafał Kochańczyk złożyli kwiaty przed znajdującą się w gmachu Tablicą Pamięci, gdzie znajdują się inskrypcje epitafijne poległych na służbie policjantów.

Ceremonia przed Obeliskiem „Poległym Policjantom - Rzeczpospolita Polska”, gdzie złożona jest ziemia z cmentarza z Miednoje zgromadziła krewnych i potomków ofiar zbrodni katyńskiej, skupionych w stowarzyszeniach Rodzin Policyjnych 1939 r. z Katowic, Warszawy, Łodzi i Kielc. Wśród zaproszonych oficjeli znaleźli się m.in.: gen.bryg. SOP Radosław Jaworski Komendant Służby Ochrony Państwa, nadbryg. Mariusz Feltynowski Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej, gen. bryg. SG Tomasz Michalski pierwszy zastępca Komendanta Głównego Straży Granicznej, płk Andrzej Pecka Dyrektor Generalny Służby Więziennej, Mateusz Szpytma zastępca Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej oraz dyrektorzy biur KGP i zaprzyjaźnionych instytucji. Liczną grupę stanowili uczniowie klas policyjnych z Czerwińska nad Wisłą i Płońska.

Do zebranych na dziedzińcu zwrócili się: wiceminister Czesław Mroczek, prezes Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r.” w Łodzi Jarosław Olbrychowski i Komendant Główny Policji insp. Marek Boroń.

- Dzisiaj w przededniu 84. rocznicy zbrodni katyńskiej stajemy przed Obeliskiem „Poległym Policjantom - Rzeczpospolita Polska” - zaczął swoje przemówienie insp. Marek Boroń. - Z powagą i zadumą oddajemy hołd blisko 22 tysiącom Polaków, zamordowanych wiosną 1940 r. przez NKWD.

Komendant główny podziękował rodzinom zamordowanych, którzy przechowali prawdę o zbrodni, choć musieli znosić kłamstwa i upokorzenia.

- Dziś w XXI w. świat ponownie mierzy się z bestialstwem Rosji, wojną w Ukrainie - przypomniał szef polskiej Policji. - Straty ludzkie zarówno wśród żołnierzy, jak i wśród ludności cywilnej są ogromne. Od ponad dwóch lat obywatele Ukrainy, którym towarzyszą ból i cierpienie giną za wolność swojego kraju. Współczesność, jak i karty historii ukazują jak ważne są suwerenność i bezpieczeństwo Ojczyzny.

Modlitwa ekumeniczna, apel pamięci i salwa honorowa, po których odbyła się ceremonia złożenia wieńców przed obeliskiem dopełniły uroczystość.

13 kwietnia br. w Wojewódzkich Obchodach Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, rocznicy II Deportacji Polaków na Sybir oraz 14. Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej, w imieniu Pani Komendant wziął udział podinsp. Arkadiusz Tomaszek - p.o. Kierownika Zakładu Wychowania Fizycznego.

Uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, z dnia 14 listopada 2007 roku, dzień 13 kwietnia ustanowiony został Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Dzień Pamięci obchodzony jest w rocznicę opublikowania przez Niemcy w 1943 r. informacji o odkryciu w Katyniu pod Smoleńskiem masowych grobów oficerów Wojska Polskiego, zamordowanych przez NKWD w 1940 roku.

CZEŚĆ ICH PAMIĘCI!

tekst: DKS APwSz