Program Erasmus+ obejmuje zasięgiem wszystkie państwa członkowskie UE i państwa trzecie stowarzyszone z programem. Stwarza możliwości odbywania okresów studiów za granicą, staży, praktyk oraz wymiany pracowników we wszystkich dziedzinach kształcenia, szkolenia, młodzieży i sportu. I taką wizytę w ramach programu odbyła u nas delegacja Wyższej Szkoły Policji w Saksonii.

W ramach międzyuczelnianej wymiany programu Erasmus+ po raz kolejny Akademia Policji w Szczytnie gości studentów Wyższej Szkoły Policji Saksonii w Rothenburgu. 15 kwietnia br. przybyła do nas grupa 19 słuchaczy uczelni niemieckiej wraz z opiekunem. Wizyta trwała do 19 kwietnia 2024 r. Goście spotkali się z Dziekanem i Prodziekanem Wydziału Bezpieczeństwa i Nauk Prawnych oraz z uczelnianym koordynatorem programu Erasmus+. Program pobytu przewiduje prezentację wybranych obiektów Akademii: symulatora działań Policji w sytuacjach kryzysowych, Centrum Badań i Rozwoju Kompetencji w Policji, Policyjnego Centrum Analityczno-Badawczego. Studenci niemieccy złożą również krótką wizytę w Komendzie Powiatowej Policji w Szczytnie. Ponadto stypendyści będą uczestniczyć w zajęciach w zakresie stosowania siły fizycznej w formie obrony i ataku podczas zaistniałych interwencji policyjnych oraz zastosowania technicznych środków przymusu bezpośredniego wobec osób zachowujących się agresywnie lub będących pod wpływem działania środków pobudzających, a także w zakresie podstaw posługiwania się bronią palną, zatrzymywania osób w pojazdach, wchodzenia do pomieszczeń, zatrzymywania osób przez patrole policyjne itp.

Mogą to być projekty współpracy między instytucjami szkolnictwa wyższego (np. inicjatywa na rzecz uniwersytetów europejskich); szkołami; kolegiami kształcącymi i szkolącymi nauczycieli (np. akademie nauczycielskie Erasmus+); ośrodkami edukacji dorosłych; organizacjami młodzieżowymi i sportowymi; podmiotami prowadzącymi kształcenie i szkolenie zawodowe (np. centra doskonałości zawodowej); oraz innymi podmiotami działającymi w sferze uczenia się.

Tekst: Anna Ćwiklińska-Uczelniany koordynator programu Erasmus+ Zds.IEiKM APwSz/DKS
Foto: Jacek Konieczny DKS APwSz