14 kwietnia 2016 r. studenci Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie wraz z wykładowcami, opiekunami kół naukowych oraz przedstawicielami mediów gościli w 32. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku. Z lotniska w Szymanach pod Szczytnem (Olsztyn - Mazury) do Łasku pod Łodzią — i z powrotem — wszyscy zostali nieodpłatnie przewiezieni samolotem wojskowym CASA C-295.

Zorganizowana przez Instytut Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego WSPol wizyta miała charakter naukowo-poznawczy. Do udziału w tym niezwykłym przedsięwzięciu, działające przy Instytucie —  Studenckie Koło Nowoczesnych Technologii w Bezpieczeństwie, zaprosiło także studentów zrzeszonych w innych kołach Uczelni: Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Prewencji, Pasjonatów Psychologii, Nauk Kryminalistycznych oraz Kryminologicznego „Causa mali”.

W 32. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku goście z WSPol zostali serdecznie przyjęci. Żołnierze przedstawili szczycieńskiej delegacji niezwykle atrakcyjny program pobytu. Można było obejrzeć m.in. wystawę sprzętu lotniczego — odrestaurowanych i wyeksponowanych samolotów bojowych i śmigłowców, zapoznać się z historią Bazy oraz jej infrastrukturą, pracą obsługi lotniska, przygotowaniami do lotów w tzw. domku pilota, funkcjonowaniem wieży. Odbyła się również specjalna prezentacja umiejętności Wojskowej Straży Pożarnej. Największe wrażenie na zwiedzających zrobił jednak pokaz samolotów bojowych F – 16. Samoloty można było obejrzeć zarówno w hangarze, a także przyjrzeć się ich startom.

Studenci poznali specyfikę funkcjonowania 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku, wcześniej także Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury, mieli okazję na własne oczy zobaczyć praktyczne, nowoczesne technologie stosowane w bezpieczeństwie i lotnictwie.

Wizyta odbyła się dzięki pomocy i uprzejmości Panów: gen. broni Mirosława Różańskiego, Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych i Leszka Krawczyka, Prezesa Zarządu Warmia i Mazury Sp. z o.o. Port Lotniczy Olsztyn-Mazury.

Zarząd Studenckiego Koła Nowoczesnych Technologii w Bezpieczeństwie w podziękowaniu za życzliwość i wsparcie inicjatywy Panom płk. dypl. pil. Ireneuszowi Nowakowi — Dowódcy 32. BLT i ppłk. Robertowi Gurzędzie — Z-cy Dowódcy 32. BLT oraz Panom Leszkowi Krawczykowi — Prezesowi Zarządu Warmia i Mazury Sp. z o.o. Port Lotniczy Olsztyn-Mazury i dr. Jerzemu Szafrańskiemu ­— Szefowi Bezpieczeństwa Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury, uroczyście wręczyli Akty Nadania Honorowego Członka Koła.

mp