11 kwietnia 2016 roku Studenckie Koło Nauk Kryminalistycznych udało się z wizytą do Zakładu Kynologii Policyjnej w Sułkowicach. Wyjazd został zorganizowany w ramach studenckiego projektu edukacyjno-naukowego „Spotkania z kryminalistyką” realizowanego w roku akademickim 2015/16 przez Studenckie Koło Nauk Kryminalistycznych Wydziału Bezpieczeństwa Wewnętrznego Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie.

Podczas wizyty w Sułkowicach studenci wraz z opiekunem nadkom. Arkadiuszem Błaszczukiem zapoznali się ze specyfiką pracy przewodników psów służbowych oraz zadaniami realizowanymi przez Zakład Kynologii Policyjnej, a następnie udali się na zwiedzanie.

Pierwszym etapem spaceru była prezentacja umiejętności psów szkolonych do wykrywania zapachów narkotyków. Następnie słuchacze mieli okazję przyjrzeć się szkoleniu psów patrolowo-tropiących, które równolegle ćwiczyły tropienie śladów człowieka, a także zobaczyć, jak pracuje pies w ciągu selekcyjnym szkolony do badań osmologicznych, czy też  pies szkolony do wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych.

Kolejną atrakcją przygotowaną przez Zakład Kynologii Policyjnej był pokaz zatrzymywania przestępców przez psy służbowe.

Po pokazach studenci zwiedzili Izbę Pamięci, w której zobaczyli m.in.: dokumentację istnienia ośrodka, liczne zdjęcia z początków jego istnienia oraz eksponaty policyjne. Najciekawszym elementem ekspozycji  wg studentów był Szarik – pies znany z serialu „Czterej pancerni i pies”.

Odwiedziny w Zakładzie pozwoliły studentom zapoznać się z poszczególnymi kursami prowadzonymi dla psów policyjnych, a także poznać rolę psa i jego przewodnika.

SKNKK/db