16 września 2024 r. na placu Staszica w Pile odbyła się uroczysta zbiórka z okazji jubileuszu 70-lecia powołania Szkoły Policji w Pile. Wydarzenie to zgromadziło przedstawicieli kadry polskiej Policji, w tym Zastępcę Komendanta Głównego Policji, insp. dr. Tomasza Michułkę. Obchody były objęte honorowym patronatem Komendanta Głównego Policji, nadinsp. Marka Boronia. W uroczystej zbiórce udział wzięła insp. dr Agata Malasińska-Nagórny – Komendant-Rektor Akademii Policji w Szczytnie.

Podczas uroczystości przedstawiono rys historyczny Szkoły Policji w Pile, przybliżając zgromadzonym 70 lat funkcjonowania tej zasłużonej placówki. To niezwykle ważna chwila, która stanowiła doskonałą okazję do uhonorowania i wyróżnienia policjantów oraz pracowników wzorowo wykonujących swoje obowiązki służbowe. Z rąk Zastępcy Komendanta Głównego Policji, Komendanta Szkoły Policji w Pile oraz Wicewojewody Wielkopolskiego wręczono szereg wyróżnień, w tym medale, odznaki oraz rozkazy personalne na wyższe stopnie i stanowiska służbowe.

Okolicznościową odznaką 70. rocznicy powołania Szkoły Policji w Pile wyróżniona została m.in. insp. dr Agata Malasińska-Nagórny – Komendant-Rektor Akademii Policji w Szczytnie.

W trakcie wydarzenia nastąpił również wyjątkowy moment – sztandar Szkoły Policji w Pile został udekorowany medalem Międzynarodowego Zlotu Gwiaździstego Policji, upamiętniającym 100. rocznicę powstania Interpolu.

Uroczysta zbiórka zakończyła się tradycyjną defiladą, w której wzięli udział funkcjonariusze uczestniczący w uroczystości. Defilada była symbolicznym ukoronowaniem 70-letniej służby Szkoły Policji w Pile na rzecz bezpieczeństwa i porządku publicznego, a także dowodem jedności i dumy całej społeczności policyjnej. Obchody jubileuszu 70-lecia Szkoły Policji w Pile były nie tylko okazją do świętowania, ale również do refleksji nad historią i przyszłością tej instytucji, która od lat odgrywa kluczową rolę w kształceniu nowych pokoleń funkcjonariuszy dbających o bezpieczeństwo obywateli.

W uroczystości udział wziął poczet sztandarowy Akademii Policji w Szczytnie.

W przeddzień wydarzenia, 15 września br., zorganizowano imprezę plenerową pn. Miasteczko Policyjne, w ramach którego na odwiedzających czekały liczne atrakcje i stoiska przygotowane nie tylko przez różne szkoły Policji, ale również przez jednostki terenowe oraz inne służby mundurowe. Całe rodziny mogły uczestniczyć w grach i zabawach, a także z bliska zapoznać się ze sprzętem i uzbrojeniem używanym na co dzień przez funkcjonariuszy. Na najmłodszych czekały policyjne maskotki, a dla tych, którzy rozważają karierę w Policji, przygotowano informacje o rekrutacji i przebiegu służby. Na uczestników imprezy czekały również m.in. pokazy pododdziałów konnych, Motocyklowej Asysty Honorowej, Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji „BOA” oraz występ Orkiestry Reprezentacyjnej Policji. Swoje stoisko w ramach Miasteczka Policyjnego wystawiła także Akademia Policji w Szczytnie.

W ramach obchodów 70-lecia istnienia placówki 14 września 2024 r. odbył się Turniej Piłki Nożnej o Puchar Komendanta Szkoły Policji w Pile. Impreza sportowa zgromadziła drużyny z różnych szkół policyjnych w Polsce, które rywalizowały o tytuł najlepszej ekipy, a także prestiżowe trofea. Reprezentanci Akademii Policji w Szczytnie uplasowali się na trzecim miejscu podium.

Tekst: Szkoła Policji w Pile / DKS APwSz
Foto: Szkoła Policji w Pile / Jacek Konieczny DKS APwSz