18 września 2024 r. uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego PUL im. 111 Eskadry Myśliwskiej w Wołominie wraz z kadrą szkoły odwiedzili Akademię Policji w Szczytnie w celu zapoznania się z ofertą edukacyjną oraz infrastrukturą sportową i dydaktyczną.

I Liceum Ogólnokształcącego PUL im. 111 Eskadry Myśliwskiej w Wołominie to szkoła o profilu mundurowym z uprawnieniami szkoły publicznej prowadzona przez stowarzyszenie non-profit Płocki Uniwersytet Ludowy. Należy do grona szkół w Polsce, które brały udział w pilotażowym programie MON dla certyfikowanych klas mundurowych. Za sprawą wykwalifikowanej kadry jej uczniowie mogą posiąść wiedzę wojskową, pożarniczą, ratowniczą i policyjną. Szkoła oferuje także udział m.in. w szkoleniach strzeleckich, nurkowych, spadochronowych. W 2022 r. z inicjatywy Komendanta Powiatowego PSP w Wołominie została powołana Grupa Pożarnicza PUL Wołomin, która została włączona do programu OSP.

Przybyli goście zostali zapoznani z ofertą edukacyjną Uczelni, w tym z kierunkami studiów, wymogami stojącymi przed kandydatami oraz harmonogramem rekrutacji. W dalszej kolejności uczniowie mieli możliwość uczestniczyć w zajęciach z taktyki i technik interwencji prowadzonych w budynku Hali Sportów Walki. Następnie zwiedzili strzelnicę Akademii Policji w Szczytnie, gdzie poznali jej infrastrukturę i wyposażenie. Ostatnim punktem wizyty był budynek Policyjnego Centrum Analityczno-Badawczego APwSz, gdzie wizytujący mieli okazję zobaczyć pracownie specjalistyczne m.in. z zakresu fałszerstw pieniędzy oraz przestępczości samochodowej.

Uczniowie wykazywali duże zainteresowanie zaprezentowanymi zagadnieniami. Wierzymy, że przedstawiona przez kadrę Uczelni wiedza przyczyni się do dalszego pogłębiania ich mundurowej pasji.

tekst: DKS APwSz
foto: Jacek Konieczny DKS APwSz