23 września 2024 r. w Akademii Policji w Szczytnie odbyła się ogólnopolska konferencja naukowa pt. „Bezpieczeństwo dokumentów publicznych”. Konferencję objął patronatem honorowym Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji – Pan Tomasz Siemoniak.

Celem konferencji była wymiana poglądów oraz doświadczeń w zakresie bezpieczeństwa dokumentów publicznych w Polsce. Uczestnikami konferencji byli przedstawiciele instytucji rządowych i samorządowych, środowisk naukowych, producentów dokumentów zabezpieczonych oraz służb zajmujących się bezpieczeństwem dokumentów publicznych, którzy wymienili się swoją wiedzą i doświadczeniami. Przedsięwzięcie połączone było z oficjalnym zakończeniem i podsumowaniem V edycji studiów podyplomowych w zakresie bezpieczeństwa dokumentów publicznych.

Współorganizatorami powyższych studiów podyplomowych i konferencji byli: Departament Spraw Obywatelskich Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Centrum Personalizacji Dokumentów MSWiA, Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych S.A., Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji oraz Centrum Szkolenia Straży Granicznej im. Żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza w Kętrzynie.

Konferencję otworzyła insp. dr Agata Malasińska-Nagórny – Komendant-Rektor Akademii Policji w Szczytnie, która podkreśliła znaczenie międzyinstytucjonalnej współpracy i edukacji w obszarze dokumentów publicznych. Podkreśliła też wagę studiów podyplomowych w zakresie bezpieczeństwa dokumentów publicznych przeznaczonych dla funkcjonariuszy i pracowników instytucji podległych Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz instytucji zajmujących się szeroko pojętą pracą nad dokumentami zabezpieczonymi. Wśród zaproszonych gości znaleźli się: Pan dr Remigiusz Lewandowski – członek zarządu Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych S.A, Pan Krystian Ciećka – Dyrektor Centrum Personalizacji Dokumentów MSWiA, Pani Monika Krasińska – Dyrektor Departamentu Orzecznictwa i Legislacji Urzędu Ochrony Danych Osobowych, insp. Iwona Marciniak-Krawczyk – Dyrektor Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji, Pan Marek Borowski – Naczelnik Wydziału Dokumentów Publicznych Departamentu Spraw Obywatelskich MSWiA, Przewodniczący komisji ds. dokumentów publicznych.

W trakcie konferencji poruszono wiele ważnych tematów dotyczących bezpieczeństwa dokumentów publicznych w Polsce, m.in.: kwestię funkcjonowania ustawy Bezpieczeństwo dokumentów publicznych. Omówiono także zjawisko przestępczości przeciwko wiarygodności dokumentów publicznych, nowoczesne standardy w zakresie zabezpieczania dokumentów publicznych i problematykę kontroli autentyczności dokumentów publicznych.

Tekst: nadkom. dr Błażej Jewartowski Kierownik ZKiIŚ ISK APwSz
Foto: Jacek Konieczny DKS APwSz