W Centrum Nauki Kopernik odbyło się spotkanie szefa resortu nauki z rektorami uczelni publicznych. Tematem przewodnim rozmów była przyszłość szkolnictwa wyższego w Polsce oraz wyzwania, jakie stawia przed środowiskiem akademickim współczesna nauka oraz zmieniające się potrzeby społeczeństwa. W wydarzeniu udział wzięła insp. dr Agata Malasińska-Nagórny – Komendant-Rektor Akademii Policji w Szczytnie.

Nowa kadencja władz polskich uczelni oraz nadchodzący rok akademicki stworzyły doskonałą okazję do zacieśnienia wzajemnej współpracy pomiędzy Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz środowiskiem akademickim. Minister Dariusz Wieczorek podkreślił znaczenie budowania dialogu obu stron oraz konieczność inwestowania w rozwój sektora nauki, aby Polska mogła sprostać wyzwaniom współczesnego świata.

Jednym z głównych tematów poruszonych podczas spotkania była planowana nowelizacja ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Zmiany te mają na celu uproszczenie procedur administracyjnych oraz zwiększenie elastyczności w działaniu uczelni. Nowelizacja ma także wzmocnić konkurencyjność polskich instytucji akademickich na arenie międzynarodowej.

Kolejnym ważnym zagadnieniem poruszonym podczas spotkania była potrzeba zacieśnienia współpracy między polskimi uczelniami. Współpraca ta miałaby dotyczyć nie tylko wspólnych projektów badawczych, ale również koordynacji w zakresie programów kształcenia oraz wymiany zasobów infrastrukturalnych. Podkreślono, że wzmocnienie współpracy między instytucjami może przyczynić się do zwiększenia efektywności w prowadzeniu badań i poprawy jakości kształcenia.

Istotnym punktem dyskusji była także komercjalizacja wyników badań naukowych. Rozmawiano o tym, jak usprawnić proces transferu technologii z uczelni do przemysłu oraz w jaki sposób lepiej łączyć badania akademickie z potrzebami rynku. Komercjalizacja wyników badań mogłaby przyczynić się do szybszego rozwoju innowacyjnych sektorów gospodarki oraz wzmocnienia współpracy między uczelniami a przedsiębiorstwami.

W trakcie spotkania poruszono także kwestie programów grantowych i współpracy z NCBR w Brukseli oraz wsparcia psychologicznego dla studentów.

Spotkanie szefa resortu nauki z rektorami polskich uczelni publicznych to kolejny krok w kształtowaniu przyszłości szkolnictwa wyższego w Polsce. To nie tylko platforma do wymiany poglądów i doświadczeń, ale także szansa na zacieśnienie współpracy między środowiskiem akademickim oraz ministerstwem. Dzięki wzajemnym dyskusjom możliwe jest identyfikowanie i omawianie istotnych wyzwań całego sektora nauki.

Tekst/foto: MNiSW