27 września 2024 r. w Akademii Pożarniczej odbyła się wyjątkowa i doniosła uroczystość. 84 nowych podchorążych oficjalnie złożyło ślubowanie, wkraczając na ścieżkę pełnej poświęcenia i odpowiedzialności służby publicznej. To dla nich moment przełomowy – od tej chwili stają się częścią wielkiej, strażackiej rodziny. Gotowi, by każdego dnia ratować życie, zdrowie i mienie.

W tej ważnej chwili uroczystość Akademii Pożarniczej zaszczycili swoją obecnością wybitni goście, w tym: sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji – Pan Wiesław Szczepański, Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej – nadbryg. dr inż. Mariusz Feltynowski, Biskup Warszawsko-Praski – ks. Biskup Romuald Kamiński, Dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa MSWiA – Pan Krzysztof Bondaryk, Senator dh. Waldemar Pawlak – prezes zarządu głównego ZOSP RP, Wojewoda Mazowiecki – Pan Mariusz Frankowski, a także przedstawiciele ministerstw, władz uczelni wyższych, Komendanci Wojewódzcy PSP, Komendanci Szkół PSP i Dyrektorzy Biur w KG PSP. Akademię Policji w Szczytnie reprezentowała insp. dr Agata Malasińska-Nagórny – Komendant-Rektor Uczelni. Obecność wskazanych gości nadała temu wydarzeniu szczególnej wagi, a słowa uznania i wsparcia dla podchorążych APoż dodały im sił na nadchodzące wyzwania.

Ale dzisiejszy dzień to nie tylko symboliczne ślubowanie. To także początek nowego roku akademickiego dla studentów cywilnych, którzy wybrali Akademię Pożarniczą jako miejsce zdobywania cennej wiedzy i umiejętności.

Wykład inauguracyjny, który zakończył oficjalną część uroczystości, wygłosił Dyrektor Państwowego Instytutu Medycznego MSWiA – prof. dr hab. n. med. Piotr Suwalski. Jego inspirujące przemówienie o roli współczesnych służb ratowniczych w ochronie zdrowia i życia ludzkiego było cenną lekcją dla przyszłych oficerów.

Tekst: APoż
Korekta: DKS APwSz