30 września br. odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego 2024/2025 w Akademii Marynarki Wojennej. Obok promocji oficerskiej i przysięgi wojskowej jest to jedno z najważniejszych wydarzeń dla całej Społeczności AMW. W uroczystości udział wzięła mł. insp. dr Agnieszka Sadło-Nowak – Dziekan WBiNP APwSz.

Punktualnie o godz. 11:00 w Audytorium im. kmdr. prof. dr. Józefa Urbańskiego w gmachu Biblioteki Głównej AMW uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru Akademii oraz odegrania hymnu Rzeczypospolitej Polskiej.

Jego Magnificencja Rektor-Komendant Akademii Marynarki Wojennej kontradmirał prof. dr hab. Tomasz Szubrycht powitał uczestników uroczystości. Wśród zaproszonych gości byli m.in. przedstawiciele kierownictwa MON, na czele z Podsekretarzem Stanu w MON Stanisławem Wziątkiem oraz Dyrektorem Departamentu Szkolnictwa Wojskowego MON Jakubem Mykowskim, władze administracyjne i samorządowe, Magnificencje Rektorzy uczelni pomorskich i wojskowych, przedstawiciele jednostek Marynarki Wojennej, instytucji wojskowych, duszpasterstwa, Władze i Senat AMW, kierownicy pozawydziałowych komórek dydaktycznych i administracyjnych AMW. Akademię Policji w Szczytnie reprezentowała mł. insp. dr Agnieszka Sadło-Nowak – Dziekan Wydziału Bezpieczeństwa i Nauk Prawnych APwSz.

Zgodnie z ceremoniałem uroczystość uświetniła wojskowa asysta honorowa wraz z pocztem sztandarowym AMW oraz Orkiestrą Reprezentacyjną Marynarki Wojennej. Rektor-Komendant AMW wygłosił okolicznościowe przemówienie, w którym podsumował działalność uczelni w minionym roku akademickim i przedstawił główne zamierzenia na rok następny.

Kolejnym punktem uroczystości było ślubowanie nowo przyjętych studentów. Łącznie Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni w tym roku akademickim przyjęła 1250 studentów, w tym 175 podchorążych na studia wojskowe. W trakcie uroczystości wręczono m.in. Honorowe Odznaki Akademii Marynarki Wojennej, wyróżnienia za osiągnięcia w działalności naukowej, dydaktycznej i organizacyjnej, a także nagrody dla najlepszych wykładowców i studentów ubiegłego roku akademickiego.

Oficjalną część uroczystości zakończyło odśpiewanie „Pieśni reprezentacyjnej Wojska Polskiego”. Wykład inauguracyjny wygłosił Prezes zarządu PGZ Stocznia Wojenna pan mgr inż. Marcin Ryngwelski, który przedstawił zagadnienie „Roli i zadań PGZ Stoczni Wojennej w procesie modernizacji Marynarki Wojennej RP”.

Tekst: rzecznik prasowy AMW
Korekta: SKS APwSz