1 października 2024 r. w sali widowiskowo-konferencyjnej odbyła się inauguracja roku akademickiego 2024/2025 w Akademii Sztuki Wojennej, która została poprzedzona uroczystym apelem na placu apelowym ASzWoj z udziałem wicepremiera, ministra obrony narodowej – Władysława Kosiniaka-Kamysza oraz podsekretarza stanu ministerstwa obrony narodowej – Stanisława Wziątka. W wydarzeniu udział wzięła mł. insp. dr Agnieszka Choromańska – Prorektor ds. rozwoju Akademii Policji w Szczytnie.

Akademia Sztuki Wojennej od dekad stanowi fundament polskiego szkolnictwa wojskowego, kształcąc pokolenia oficerów: dowódców, sztabowców i specjalistów, którzy oddawali i oddają swoje serca służbie Ojczyźnie. Nasze mury były świadkami budowania elit wojskowych i cywilnych, które niejednokrotnie stawały na straży suwerenności i bezpieczeństwa Rzeczypospolitej – mówił do zgromadzonych rektor ASzWoj dr Mieczysław Gocuł, generał w stanie spoczynku, podkreślając bogatą tradycję Akademii.

Zgodnie z przedstawioną w trakcie uroczystości informacją, rok akademicki w rembertowskiej Akademii rozpocznie 2400 studentów (w tym 1100 pierwszego roku), 45 doktorantów i 250 uczestników cywilnych studiów podyplomowych. Będą się oni kształcić na 12 kierunkach studiów. Dodatkowo – w ramach Systemu Doskonalenia Zawodowego – naukę rozpocznie również blisko 3400 żołnierzy.

– Akademia Sztuki Wojennej to jeden z najważniejszych ośrodków nauki, edukacji i strategii dla bezpieczeństwa państwa polskiego. To najważniejsze miejsce w Polsce, gdzie uczymy jak dowodzić, jak realizować działania, jak przygotowywać się na wyzwania – wskazał wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz.

Oprawę artystyczną zbiórki zapewnił Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego.

Przed rozpoczęciem swojego przemówienia w trakcie drugiej części wydarzenia, rektor Akademii, dr Mieczysław Gocuł, generał w stanie spoczynku, zwrócił się do obecnych na sali z prośbą o powstanie i uczczenie minutą ciszy pamięci studentów i pracowników, którzy odeszli na wieczną wartę w ubiegłym roku akademickim.

Po podsumowaniu najważniejszych osiągnięć uczelni, generał Gocuł przedstawił wizję i plany na nadchodzący rok akademicki, zapoznając zgromadzonych z założeniami nowej strategii rozwoju ASzWoj, która została opracowana na lata 2024-2035.

Rektor Akademii złożył życzenia studentom, słuchaczom i nauczycielom akademickim. Podziękował i złożył szczególne wyrazy uznania pracownikom administracyjnym.

Po oficjalnych wystąpieniach szefostwa resortu obrony narodowej i władz ASzWoj nastąpił wyczekiwany moment przez młodych uczestników zbiórki – immatrykulacja studentów pierwszego roku. Wyróżnieni studenci złożyli przed rektorem Akademii uroczyste ślubowanie, następnie minister S. Wziątek wraz z generałem Gocułem wręczyli studentom indeksy. Po odegraniu pieśni „Gaudeamus Igitur” odbyło się ślubowanie doktorantów Szkoły Doktorskiej.

Szczególnym wydarzeniem podczas uroczystości było także wręczenie pracownikom Akademii dyplomów doktora habilitowanego oraz dyplomów doktora.

Inauguracja nowego roku akademickiego była doskonałym momentem do wręczenia nagrody Szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego za najlepsze prace dyplomowe. Laureaci otrzymali nagrody z rąk Szefa SKW – gen. bryg. dr. Jarosława Stróżyka oraz rektora Akademii.

Po zakończeniu uroczystości wykład inauguracyjny nt. „Środowisko bezpieczeństwa międzynarodowego Polski” wygłosił prof. dr hab. Jarosław Gryz z Akademii Sztuki Wojennej.

Tekst: ASzWoj
Korekta: SKS APwSz