7 października 2024 r. na terenie Wyższej Szkoły Straży Granicznej miała miejsce uroczysta inauguracja roku akademickiego 2024/2025, podczas której Pan Wiesław Szczepański – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji wręczył Wyższej Szkole Straży Granicznej sztandar ufundowany przez społeczeństwo województwa zachodniopomorskiego.

Swoją obecnością uroczystość uświetnili również: Minister Nauki Pan Dariusz Wieczorek, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Pan Stanisław Wziątek, parlamentarzyści Ziemi Koszalińskiej, Komendant Główny Straży Granicznej gen. dyw. SG Robert Bagan, a także władze wojewódzkie, miejskie i samorządowe.

Zaproszenie przyjęli także: Biskup Polowy JE Wiesław Lechowicz, komendanci oddziałów Straży Granicznej, dyrektorzy biur i zarządów Komendy Głównej Straży Granicznej, komendanci oraz dowódcy jednostek organizacyjnych Państwowej Straży Pożarnej, Policji, Wojska Polskiego, Służby Więziennej, Inspekcji Transportu Drogowego, Krajowej Administracji Skarbowej oraz Straży Miejskiej, a także dowództwo Akademii Policji Federalnej Wyższej Szkoły Zawodowej Administracji Publicznej w Lubece wraz z delegacją Centrum Szkolenia i Doskonalenia Policji Federalnej w Neustrelitz.

Naszą Uczelnię reprezentowała insp. dr Monika Porwisz – Zastępca Komendanta-Prorektor APwSz.

Uroczyste wręczenie sztandaru Wyższej Szkole Straży Granicznej poprzedzone było mszą świętą, podczas której, zgodnie z ceremoniałem Straży Granicznej, odbyło się jego poświęcenie. Odczytanie aktu ufundowania i nadania sztandaru, symboliczne wbicie gwoździ pamiątkowych przez członków komitetu honorowego i ich przedstawicieli, stanowiły wprowadzenie do punktu kulminacyjnego uroczystości, którym była immatrykulacja studentów.

Połączenie symboliki tych dwóch wydarzeń sprawiło, że ślubowanie nowo przyjętych w poczet społeczności akademickiej studentów, wybrzmiało w sposób szczególny i nabrało historycznego znaczenia. „Gaudeamus igitur” w wykonaniu solistki Orkiestry Morskiego Oddziału Straży Granicznej, pieśń reprezentacyjna Straży Granicznej „Na Straży Granic” oraz defilada pododdziałów prowadzonych przez Kompanię Reprezentacyjną Straży Granicznej dopełniły całości, nadając uroczystości szczególnie podniosłego charakteru.

Tekst: WSSG
Korekta: SKS APwSz