Słuchacze, studenci oraz kadra Akademii Policji w Szczytnie po raz kolejny wsparli akcję honorowego oddawania krwi, która została zorganizowana na terenie kampusu Uczelni. Dzięki nim zasoby Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Olsztynie zwiększyły się o blisko 11 litrów krwi.

10 października 2024 r. w godzinach od 8:30 do 12:00 przed akademikiem nr 3 Akademii Policji w Szczytnie została przeprowadzona akcja honorowego oddawania krwi. Środowisko akademickie naszej Uczelni nieustannie odznacza się szlachetnym sercem przepełnionym empatią i brakiem obojętności wobec innych osób. Nie inaczej było także i dziś. W autobusie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Olsztynie (tzw. krwiobusie) słuchacze, studenci, funkcjonariusze i pracownicy cywilni APwSz podzielili się swoją krwią – nie bez przyczyny określaną jako najcenniejszy dar, jaki możemy ofiarować drugiemu człowiekowi.

Krew lub jej składniki mogą oddawać osoby od 18. do 65. roku życia, które ważą co najmniej 50 kilogramów. Stan zdrowia krwiodawcy powinien odpowiadać niezbędnym wymaganiom zdrowotnym, aby pobranie krwi nie wywołało ewentualnych ujemnych skutków dla jego stanu zdrowia lub stanu zdrowia przyszłego biorcy.

Procedura oddawania krwi rozpoczyna się rejestracją dawcy (wypełnienie kwestionariusza, okazanie dokumentu tożsamości) i badaniem laboratoryjnym (oznaczenie poziomu hemoglobiny). Następnie odbywa się badanie lekarskie uwzględniające wyniki badań, ocenę informacji zawartych w kwestionariuszu i kwalifikację do procesu oddawania krwi. Finalnie odbywa się pobranie 450 ml krwi trwające około 12 minut, po którym następuje regeneracja sił połączona z odpoczynkiem. Osoby, które przeszły proces pomyślnie, mogą liczyć na posiłek regeneracyjny.

Dewiza łączy nas krew, która ratuje życie, bo tętni w nas dobro od wielu lat przyświeca środowisku akademickiemu Akademii Policji w Szczytnie. Czwartkowa akcja, dzięki 24 osobom, zwiększyła zasoby RCKiK w Olsztynie o blisko 11 litrów krwi pełnej. Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy i zachęcamy do udziału w kolejnych naszych przedsięwzięciach!

Tekst: SKS APwSz/Narodowe Centrum Krwi
Foto: SKS APwSz