W Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji 1 czerwca 2016 r. przeprowadzono ćwiczenie sztabowe pod kryptonimem. „INEX 5”, którego głównym organizatorem wespół z MSWiA była Państwowa Agencja Atomistyki.

W ćwiczeniu, obok głównych organizatorów, udział wzięli między innymi, przedstawiciele: instytucji nadzorowanych lub podległych Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji, Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Energii, Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Sił Zbrojnych RP, podmiotów odpowiedzialnych za zarządzanie kryzysowe na terenie województwa dolnośląskiego oraz Wydziału Administracji Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie. Wydział reprezentowali nauczyciele akademiccy: prof. dr hab. Bernard Wiśniewski, kom. Zbigniew Kaczorowski oraz studenci: Radosław Jasiński, Przemysław Sobczak i Paulina Rzeczkowska.

Celem ćwiczenia było pogłębianie wiedzy teoretycznej oraz umiejętności pracowników administracji rządowej i samorządowej z zakresu zarządzania w sytuacjach noszących znamiona sytuacji kryzysowej, a także stosowania procedur związanych z powiadamianiem, pozyskiwania, przetwarzania i przekazywania informacji o zdarzeniach.
Udział ćwiczeniu był okazją do obserwacji związanych z wykorzystywaniem wiedzy zdobywanej w czasie studiów w toku bieżącej działalności urzędów obsługujących naczelne, centralne i terenowe organy administracji rządowej.

jb/db