Mury Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie odwiedza wielu gości z całego świata. Tym razem gościliśmy ośmiu niemieckich policjantów z Nienburga, którzy do Polski przyjechali, by zapoznać się m.in. z bazą dydaktyczną WSPol, funkcjonowaniem Policji oraz innych instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo w Polsce.

3 czerwca 2016 r. zakończyła się sześciodniowa wizyta niemieckich policjantów w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie. Funkcjonariusze z Akademii Policji Dolnej Saksonii w Nienburgu przyjechali do szczycieńskiej Uczelni, by zapoznać się m.in. z funkcjonowaniem Policji oraz instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo w Polsce.

Wizyta gości rozpoczęła się od spotkania z Prorektorem ds. studenckich - elektem. Pan mł. insp. dr Sławomir Zubański powitał niemieckich policjantów oraz w telegraficznym skrócie opowiedział im o funkcjonowaniu szczycieńskiej Uczelni, jej strukturze, prowadzonych kierunkach studiów, projektach badawczych.

Następnie funkcjonariusze z Nienburga zwiedzili bazę dydaktyczną Uczelni, w tym symulator zarządzania Policji w sytuacjach kryzysowych, Policyjne Centrum Analityczno-Badawcze, symulator kierowania pojazdami uprzywilejowanymi podczas działań typowych i ekstremalnych, bibliotekę oraz strzelnicę.

Duże wrażenie na gościach zrobiły symulatory, których możliwości mogli poznać podczas pokazów. Dzięki wykładowcom WSPol, którzy byli obecni na każdym etapie zwiedzania, niemieccy policjanci mogli uzyskać odpowiedź na nurtujące ich pytania dotyczące sprzętu, broni, specjalistycznych urządzeń wykorzystywanych podczas szkoleń. Po zwiedzeniu bazy dydaktycznej niemieccy funkcjonariusze spotkali się z przedstawicielami samorządu studenckiego WSPol, a także zwiedzili Szczytno.

W kolejnych dniach niemieccy studenci wzięli udział w zajęciach z wyszkolenia strzeleckiego, stosowania siły fizycznej oraz bezpieczeństwa osobistego policjanta.

Podczas pobytu w Polsce funkcjonariusze z Nienburga odwiedzili Centrum Szkolenia Straży Granicznej w Kętrzynie, Wilczy Szaniec w Gierłoży oraz Muzeum Mazurskie w Szczytnie.

db