Przez dwa dni w Rajgrodzie na Podlasiu wykładowcy Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie szkolili funkcjonariuszy z zakresu ratownictwa wodnego. Uczestnicy szkolenia doskonalili swoją wiedzę i umiejętności m.in. z nurkowania czy udzielania pomocy przedmedycznej. Ćwiczeniom, w których udział wzięli policjanci oraz strażacy z woj. warmińsko-mazurskiego oraz podlaskiego przyglądali się Pan Jarosław Zieliński – Wiceminister MSWiA oraz Pan insp. Daniel Kołnierowicz – Komendant Wojewódzki Policji w Białymstoku.

W związku z rozpoczynającym się sezonem letnim i zbliżającymi się wakacjami swoje umiejętności w Ośrodku Szkolenia WOPR „TAMA” w Rajgrodzie szkolili policjanci wykonujący zadania na wodach i terenach przywodnych oraz dowódcy jednostek ratowniczo-gaśniczych oraz specjalistycznych grup ratownictwa wodno-nurkowego Państwowej Straży Pożarnej.

Organizatorzy, w trosce o doskonałe przygotowanie uczestników, do udziału w przedsięwzięciu w roli wykładowców zaangażowali specjalistów z Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku, Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku oraz Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Podinsp. Robert Paś oraz kom. Rafał Zawalniak z Zakładu Podstaw Bezpieczeństwa IBiPP WBW WSPol przeprowadzili dla uczestników szkolenia zajęcia teoretyczno-praktyczne z udzielania pierwszej pomocy. Pod ich czujnym okiem funkcjonariusze doskonalili również m.in. pływanie sposobami stosowanymi w ratownictwie wodnym, wykonywanie skoków ratunkowych i innych sposobów bezpiecznego wejścia do wody, holowanie osoby zagrożonej, prowadzenie akcji ratunkowych z wykorzystaniem sprzętu do ratownictwa wodnego, opanowanie osoby tonącej pasywnej i ułożenie jej w pozycji do holowania, a także postępowanie z osobą tonącą aktywną.

Podczas szkolenia policjanci, strażacy oraz ratownicy wodni wzięli udział w pokazie, któremu przyglądali się Pan Jarosław Zieliński – Wiceminister MSWiA oraz Pan insp. Daniel Kołnierowicz – Komendant Wojewódzki Policji w Białymstoku.

db

fot. www.podlaska.policja.gov.pl