Mury Wyższej Szkoły Policji odwiedza wielu gości. Na ogół są to przedstawiciele szkół czy ośrodków badawczych, z którymi szczycieńska Uczelnia współpracuje. Tym razem było inaczej. Do Polski, by m.in. zwiedzić WSPol, przylecieli amerykańscy studenci z Uniwersytetu w New Haven.

17 czerwca 2016 r. zakończyła się czterodniowa wizyta amerykańskich studentów w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie. Przedstawiciele Uniwersytetu w New Haven (University of New Haven, Connecticut, USA) przylecieli do Polski, by zapoznać się z funkcjonowaniem polskiego systemu wymiaru sprawiedliwości m.in. sądów, policji, zakładów penitencjarnych, a także by zwiedzić bazę dydaktyczną Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, poznać jej historię, ofertę prowadzonych szkoleń, kierunki studiów.

Wizyta gości rozpoczęła się od spotkania z Panią insp. dr Danutą Bukowiecką. Zastępca Komendanta-Prorektor WSPol przywitała amerykańskich studentów, a także opowiedziała im o szczycieńskiej Uczelni.

Następnie przedstawiciele Uniwersytetu w New Haven zwiedzili bazę dydaktyczną Uczelni, w tym symulator zarządzania Policji w sytuacjach kryzysowych, Policyjne Centrum Analityczno-Badawcze, symulator kierowania pojazdami uprzywilejowanymi podczas działań typowych i ekstremalnych, bibliotekę, strzelnicę oraz obiekty sportowe.

Duże wrażenie na gościach zrobiły symulatory, których możliwości mogli poznać podczas pokazów. Dzięki wykładowcom WSPol, którzy byli obecni na każdym etapie zwiedzania, amerykańscy studenci mogli uzyskać odpowiedź na nurtujące ich pytania dotyczące sprzętu, broni, a także specjalistycznych urządzeń wykorzystywanych podczas szkoleń.

W kolejnym dniu wizyty w Polsce, przedstawiciele Uniwersytetu w New Haven zwiedzili Komendę Powiatową Policji w Szczytnie, w której zaprezentowano im m.in. Przyjazny Pokój Przesłuchań Dzieci oraz sprzęt wykorzystywany przez policjantów w codziennej służbie.

W Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Szczytnie goście z USA wzięli udział w specjalnie dla nich przygotowanym pokazie. Mieli również możliwość z bliska przyjrzeć się wozom Straży Pożarnej czy wjechać na wysięgniku na dużą wysokość.

Funkcjonariusze Aresztu Śledczego w Szczytnie zaprezentowali natomiast amerykańskim studentom sale widzeń, cele, pomieszczenia opieki medycznej, izolatkę, a także przedmioty, które skonfiskowano więźniom.

Wizyta amerykańskich studentów w Polsce została zrealizowana w ramach programu współpracy i wymiany szkoleniowej między Komendą Główną Policji a Uniwersytetem w New Haven

db

Fot. E. Tylczyńska