8 września w miejscowości Mrozy (powiat Miński, woj. Mazowieckie) odbyło się zorganizowane przez Zakład Zarządzania Kryzysowego IBiPP Wyższej Szkoły Policji seminarium naukowe „Zarządzanie kryzysowe na przykładzie powiatu Mińskiego”. oraz ćwiczenia dowódczo-sztabowe „Mrozy 2016”.

Celem przedsięwzięcia było ukazanie roli i zadań różnorakich podmiotów w obszarze zarządzania kryzysowego. Coraz częściej pojawiające się zagrożenia terrorystyczne skłoniły organizatorów do uwzględnienia w podejmowanej tematyce także placówek szkolnych.  W ramach seminarium zaplanowano, oprócz części teoretycznej, przeprowadzenie ćwiczeń z udziałem wydzielonych sił i środków Policji oraz podmiotów pozapolicyjnych, w Zespole Szkół Publicznych w miejscowości Mrozy. Scenariusz ćwiczeń dowódczo sztabowych zakładał, że terroryści wdzierają się do szkoły, biorą kilkoro zakładników barykadują się w sali gimnastycznej…

Głównym organizatorem przedsięwzięcia był Zakład Zarządzania Kryzysowego Instytutu Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego WSPol w Szczytnie, zaś współorganizatorami: Komenda  Powiatowa Policji w Mińsku Mazowieckim, Burmistrz Miasta Mrozy, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Mińsku Mazowieckim, Oddział Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim.

W seminarium brali także udział uczestnicy odbywającego się w WSPol podyplomowego Studium Zarządzania Kryzysowego.

Do udziału w seminarium zaproszone zostało grono pedagogiczne Zespołu Szkół Publicznych w Mrozach, pragnących poszerzyć swą wiedzę dotyczącą zachowania się w trakcie ataku terrorystycznego na placówkę szkolną.

Część praktyczna 7 września 2016 r. godz. 9:00 Zespół Szkół Publicznych w Mrozach.

scenariusz ćwiczeń:

• terroryści wdzierają się do szkoły
  • biorą zakładników  i przedstawiają swoje żądania
  • ewakuacja uczniów ze szkoły
  • negocjacje policyjne
  • wybuch na terenie szkolnym
  • akcja odbijania zakładników
  • zatrzymanie terrorystów