12 września 2016 r. rozpoczęła się kolejna edycja kursu specjalistycznego dla dowódców operacji policyjnych. Uroczystego otwarcia dokonali Zastępca Komendanta-Prorektor Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, insp. dr Danuta Bukowiecka oraz Dyrektor Instytutu Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego WSPol, nadkom. dr Jarosław Radosław Truchan.

Podczas kursu słuchacze ćwiczą m.in. elementy dowodzenia na znajdującym się w WSPol specjalnym symulatorze działań Policji w sytuacjach kryzysowych. Dzięki uprzejmości Komendanta Stołecznego Policji, insp. Roberta Żebrowskiego, uczestnicy kursu odbędą wizytę studyjną w Warszawie, gdzie zapoznają się m.in. z infrastrukturą obiektów sportowych, na których odbywają się duże imprezy masowe - Stadion Narodowy oraz stadion „Legii” Warszawa. Odwiedzą także Stołeczne Stanowisku Kierowania KSP.

Zajęcia na kursie prowadzone są przez doświadczoną kadrę WSPol, a także nauczycieli stowarzyszonych - m.in. Biura Operacji Antyterrorystycznych KGP, Sekcji AT KWP w Olsztynie, Wydziału Operacyjnego KGP, Sztabu KWP w Bydgoszczy oraz KMP w Poznaniu.

Zakończenie kursu przewidziano na dzień 23 września 2016 r.