W dniu 31 maja  2017 r. w  Komendzie Powiatowej Policji w Szczytnie odbyło się seminarium naukowo – praktyczne „Świadomość prawna w zakresie ochrony zwierząt”.

Organizatorami seminarium były: Komenda Powiatowa Policji w Szczytnie oraz Wydział Administracji Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie.
Przedsięwzięcie zrealizowane zostało w ramach cyklu spotkań  „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – Możesz mieć na nie wpływ”. W seminarium  uczestniczyli  funkcjonariusze Policji , Straży Miejskiej, przedstawiciele samorządu lokalnego, organów administracji oraz przedstawiciele organizacji społecznych, w tym szczycieńskiego oddziału Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami, fundacji „Czarna Owca Pana Kota”, stowarzyszenia „Otwarte klatki” i wrocławskiego stowarzyszenia „Ekostraż”.
W spotkaniu wzięli również udział lekarze weterynarii. Spotkanie ekspertów zajmujących się prawami zwierząt z praktykami różnych służb umożliwiło dyskusję nad skutecznymi rozwiązaniami  z zakresu zwalczania wykroczeń i przestępstw przeciwko zwierzętom.