W dniach 21-22 września 2017 r. w Wyższej Szkole Policji odbyła się IX edycja Seminarium Naukowo-Praktycznego nt. „Współpraca Policji, zakładów ubezpieczeń i innych instytucji w zakresie zapobiegania, ujawniania oraz zwalczania  przestępczości ubezpieczeniowej”

Organizatorami przedsięwzięcia byli: Polska Izba Ubezpieczeń, Biuro Kryminalne Komendy Głównej Policji oraz Instytut Badań nad Przestępczością Kryminalną i Terroryzmem Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie.

Do uczestnictwa w seminarium zaproszeni zostali przedstawiciele Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwa Cyfryzacji, Prokuratury Krajowej, Związku Banków Polskich, Centralnego Biura Śledczego Policji, jednostek terenowych Policji, sektora ubezpieczeniowego oraz świata nauki.

Tematem wiodącym tegorocznego, dziewiątego już, seminarium było zagadnienie cyberbezpieczeństwa podmiotów sektora ubezpieczeniowego. Przybliżono ponadto innowacyjne projekty wspierające wykrywanie przestępstw ubezpieczeniowych, przedstawiono metody działania sprawców oraz zagadnienia związane z profilowaniem przestępców ubezpieczeniowych. Warto podkreślić, że obecnie niezwykle ważnym wyzwaniem stojącym przed sektorem ubezpieczeń jest implementacja przepisów  Ogólnego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych w UE (RODO).

Uczestnicy seminarium wyrazili chęć dalszych spotkań podkreślając potrzebę kontynuowania tak ważkiego i przydatnego przedsięwzięcia.