Dobiegły końca dwudniowe zmagania policjantów województwa warmińsko-mazurskiego o miano najlepszego dzielnicowego. W zawodach wzięło udział 38 dzielnicowych, którzy rywalizowali ze sobą w teście wiedzy, strzelaniu, udzielaniu pierwszej pomocy, symulacji – podstawowe czynności służbowe związane ze służbą patrolową oraz symulacji -  przyjęcie interesanta. Dwóch najlepszych dzielnicowych będzie reprezentowało nasze województwo w finale ogólnopolskim, który odbędzie się w dniach 17-20 październik 2017 roku w Szkole Policji w Katowicach.

W dniach 28-29 wrzesień 2017 roku na terenie Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie odbyły się  eliminacji X Ogólnopolskich Zawodów Policjantów Dzielnicowych ,,Dzielnicowy Roku 2017”. Do zorganizowanych przez Komendę Wojewódzką Policji w Olsztynie i Wyższą Szkołę Policji w Szczytnie zawodów przystąpiło 38 policjantów garnizonu warmińsko-mazurskiego. Uczestnicy rywalizowali ze sobą w pięciu konkurencjach:

teście wiedzy policyjnej - obejmującym problematykę z zakresu działania policjantów służby prewencyjnej, ukierunkowaną na profilaktykę społeczną i prewencję kryminalną;

pierwszej pomocy przedmedycznej – polegającej na zaprezentowaniu praktycznych umiejętności ratowania życia człowieka;

strzelaniu - polegającym na oddaniu 12 strzałów do dwóch tarcz (z wyminą magazynka, w postawie stojącej i klęczącej);

symulacji – podstawowe czynności służbowe związane ze służbą patrolową - obejmującej problematykę legitymowania, zatrzymywania osoby i doprowadzanie jej do pojazdu służbowego,  przeszukania osoby, kontroli osobistej, posługiwania się środkami przymusu bezpośredniego;

symulacji -  przyjęcie interesanta - polegającej na właściwym rozwiązaniu zgłoszonej przez interesanta sytuacji problemowej – obejmującej problematykę z zakresu prewencji, prawa oraz psychologii.

Dzielnicowy to policjant „pierwszego kontaktu”, dbający o stan i poczucie bezpieczeństwa mieszkańców w swoim rejonie służbowym. W nowej koncepcji służby dzielnicowych „Dzielnicowy bliżej nas” odciążono dzielnicowych od dodatkowych zadań w celu umożliwienia im bliższego kontaktu ze społecznością lokalną i większej gotowości do sprawnego i kompetentnego rozwiązywania istniejących problemów zauważanych i zgłaszanych przez mieszkańców.

Zorganizowane zawody były kolejnym etapem po eliminacjach powiatowych, które został przeprowadzone na przełomie maja i czerwca br. we wszystkich 19 Komendach Miejskich/Powiatowych Policji województwa warmińsko – mazurskiego w ramach którego, na podstawie przeprowadzonego testu wiedzy składającego się z 40 pytań, wyłoniono po dwóch najlepszych dzielnicowych. Łącznie, w powiatowym etapie zawodów uczestniczyło 270 policjantów dzielnicowych, z których do wojewódzkich eliminacji zakwalifikowało się 38 dzielnicowych (po dwóch najlepszych policjantów z każdej KMP i KPP województwa).

Po zaciętej rywalizacji w poszczególnych konkurencjach pierwsze miejsce zajęli:

test wiedzy policyjnej – mł. asp. Artur Żejmo z KPP Kętrzyn;

pierwsza pomocy przedmedyczna – mł. asp. Agnieszka Filipska z KPP Węgorzewo;

strzelanie – asp. szt. Wojciech Zieliński z KMP Elbląg;

symulacja – podstawowe czynności służbowe związane ze służbą patrolową – asp. Rafał Żurawski z KPP Iława;

symulacja -  przyjęcie interesanta – st. sierż. Grzegorz Licki z KPP Szczytno.

Nad prawidłowym przebiegiem zawodów czuwała komisja składająca się z instruktorów i wykładowców Instytutu Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego Wydziału Bezpieczeństwa Wewnętrznego Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, na obiektach której przeprowadzono poszczególne konkurencje.

Po podsumowaniu punktacji z wszystkich konkurencji na podium stanęli:

I miejsce – mł. asp. Łukasz Grabczak z KPP Bartoszyce,

II miejsce -   mł. asp. Artur Żejmo z KPP Kętrzyn,

III miejsce - sierż. szt. Grzegorz Licki z KPP Szczytno.

Zwycięzcy poszczególnych konkurencji z rąk przedstawicieli KWP w Olsztynie otrzymali okolicznościowe statuetki, natomiast laureaci I, II i III miejsca dyplomy i teczki na dokumenty. Ponadto zwycięzca zawodów został wręczony Puchar Przechodni Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie.

Na uroczystym ogłoszeniu wyników i wręczeniu nagród oprócz uczestników zawodów obecni byli słuchacze kursu specjalistycznego dla dzielnicowych, który jest realizowany w WSPol w Szczytnie. Dla tych policjantów była to również motywacja do doskonalenia swoich umiejętności, aby jak najlepiej pomagać i służyć społeczeństwu.

Dwóch najlepszych dzielnicowych: mł. asp. Łukasz Grabczak oraz mł. asp. Artur Żejmo, reprezentować będzie nasze województwo w finale ogólnopolskich zawodów, które odbędą się w dniach 17-20 października br. w Szkole Policji w Katowicach.

Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Opr. podkom. Daniel Eustrat

Zdjęcia: nadkom. Arkadiusz Błaszczuk