W dniach 23–24 października 2017 r. w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie gościliśmy prof. Khatię Dekanoidze, międzynarodowego eksperta i Narodowego Konsultanta ds. Ukrainy przy Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE),  realizującego projekt pt.: „Assisting Ukrainian Police in institutionalizing improvements in training”, tj. wspomagania ukraińskiej Policji w podwyższaniu standardów w zakresie specjalistycznych szkoleń i całego systemu edukacji policyjnej, zarządzania zasobami ludzkimi oraz wzmocnienia i zreformowania Narodowej Policji Ukrainy na przykładach pochodzących z innych państw OBWE (USA, Kanada, Austria, Holandia, Łotwa, Chorwacja, Czarnogóra i Niemcy).

W ramach wizyty zaproszony gość spotkał się m.in. z kierownictwem Uczelni, tj. insp. dr. Markiem Fałdowskim - Komendantem – Rektorem Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie oraz insp. dr hab. Izabelą Nowicką – Prodziekanem ds. studenckich Wydziału Policyjnych Nauk Stosowanych WSPol w Szczytnie, podczas którego omawiano zakres tematyczny studiów, wydziały i kierunki, system szkolnictwa policyjnego, realizowane projekty, zasady doboru do Policji, strukturę i funkcjonowanie WSPol. Omówiono także zakres tematyczny konferencji organizowanej w grudniu br. w Kijowie na temat edukacji w Policji i planowanych zmian w systemie szkolenia ukraińskiej Policji.

Podczas spotkania z przedstawicielem Działu Organizacji Szkolenia i Doskonalenia Zawodowego WSPol omawiano rodzaje służb policyjnych, procedurę i zasady doboru do Policji, rodzaje prowadzonych szkoleń i kursów, programy szkolenia, zasady nominacji kierownictwa szkół policyjnych oraz doboru kadry szkoleniowej, podległość służbową oraz strukturę Uczelni i szkół policyjnych, liczbę i rodzaj pracowników zatrudnionych w WSPol oraz przyjętych studentów.

Podczas wizyty gość zapoznał się także z bazą dydaktyczno-naukową Uczelni.

Opr. podinsp. Ewa Tylczyńska