Studenci Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie wzięli udział w I Interdyscyplinarnym Kongresie Akademickiego Ruchu Naukowego IKONA 2017, podczas którego mogli poszerzyć swoją wiedzę dotyczącą m.in. organizacji wydarzeń naukowych oraz własnego rozwoju naukowego.

W dniach 17-19 listopada 2017 r. reprezentanci Studenckiego Koła Nauk Kryminalistycznych wzięli udział w I Interdyscyplinarnym Kongresie Akademickiego Ruchu Naukowego IKONA 2017. Kongres skierowany był m.in. do liderów kół naukowych, opiekunów naukowych i przedstawicieli uczelni. W wydarzeniu udział wzięli reprezentanci WSPol: nadkom. Arkadiusz Błaszczuk – opiekun SKNK, mł. insp. w st. spocz. Zbigniew Waleszczyński – Członek Honorowy SKNK,  Katarzyna Król – przewodnicząca SKNK oraz jej zastępca – Magdalena Koniewicz.

Głównymi celami Kongresu były: prezentacja najważniejszych osiągnięć ruchu naukowego z okresu 1 października 2016 – 30 września 2017 roku, nawiązanie ponaduczelnianych kontaktów na rzecz realizacji projektów interdyscyplinarnych oraz prezentacja założeń zmian prawa, które wpłyną na sytuację doktorantów i start kariery naukowej.

Pierwszego dnia w auli dawnej Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego nastąpiło otwarcie Kongresu. Gości przywitali m.in. Pan Jarosław Gowin – wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego,  prof. Marcin Pałys – Rektor Uniwersytetu Warszawskiego,  prof. Adam Myjak – Rektor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Uczestnicy przedsięwzięcia mogli także wysłuchać dwóch wykładów nt. „Jak mówić o nauce? Sztuka prezentacji założeń i wyników badań naukowych”, poprowadzonego przez Pana dr. Tomasza Różka oraz „Na jakie środki publiczne mogą liczyć młodzi naukowcy?”, wygłoszonego przez Pana Bartłomieja Banaszaka, naczelnika Wydziału Analiz i Strategii w Departamencie Nauki MNiSW.

Drugiego dnia uczestnicy Kongresu wzięli udział w certyfikowanych szkoleniach odbywających się w salach UW oraz ASP w Warszawie. Zajęcia odbyły się w trzech blokach tematycznych:
1.    pozyskiwanie środków na realizację projektów naukowych,
2.    zarządzanie czasem, zespołem, i projektem podczas realizacji przedsięwzięć naukowych,
3.    profesjonalna prezentacja wyników działalności naukowej.

Ostatniego dnia wydarzenia na Zamku Królewskim w Warszawie uroczyście otworzono Galę Akademicką. Podczas niej nastąpiło wręczenie nagród w Konkursie StRuNa 2017 oraz wśród środowiska doktoranckiego ProDok 2017 i ProPAN 2017.Uczestnicy mogli także wysłuchać występu kwartetu smyczkowego z Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina.

SKNK/ D. Bruski