W Wyższej Szkole Policji w Szczytnie rozpoczął się kurs specjalistyczny dla instruktorów w zakresie posługiwania się przedmiotami przeznaczonymi do obezwładniania osób za pomocą energii elektrycznej. W szkoleniu udział bierze 7 funkcjonariuszy z Biura Operacji Antyterrorystycznej KGP, Komend Wojewódzkich Policji w Olsztynie, Lublinie, Kielc oraz Komendy Stołecznej Policji. Policjanci podczas 5-dniowego kursu zdobywać będą informacje i umiejętności niezbędne do uzyskania uprawnień instruktorskich. Zdobytą wiedzę wykorzystają w szkoleniu innych funkcjonariuszy.

20 listopada 2017 roku w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie rozpoczął się kurs specjalistyczny dla instruktorów w zakresie posługiwania się przedmiotami przeznaczonymi do obezwładniania osób za pomocą energii elektrycznej. Szkolenie podzielone jest na dwa etapy – teorię i praktykę.

W trakcie pierwszego funkcjonariusze zapoznają się z podstawami prawnymi użycia i wykorzystania przedmiotów przeznaczonych do obezwładniania osób za pomocą energii elektrycznej, a także z budową i właściwościami paralizatora elektrycznego Taser x2, x26 i x26p, sposobu działania tych urządzeń.

Drugi etap to część praktyczna. W jego trakcie funkcjonariusze ćwiczyć będą między innymi sposób noszenia paralizatora, jego dobycie i przygotowanie do użycia, wymianę kartridży, a także procedurę oddania strzału. Nie pominięto kwestii związanych z udzielaniem pierwszej pomocy.

Każdy etap zakończy się testem. Test praktyczny sprawdzi nabyte umiejętności używania paralizatora elektrycznego z uwzględnieniem elementów taktyki i techniki posługiwania się, natomiast test wiedzy przysposobione przepisy. Na zakończenie kursu każdy z policjantów otrzyma zaświadczenie, które potwierdzi zdobyte uprawnienia do prowadzenia zajęć i egzaminowania funkcjonariuszy Policji w zakresie posługiwania się przedmiotami przeznaczonymi do obezwładniania osób za pomocą energii elektrycznej.

D. Bruski