7 grudnia 2017 roku w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie odbyły się warsztaty szkoleniowe dla funkcjonariuszy garnizonu warmińsko-mazurskiego z zakresu „Ucieczki podczas realizowanych konwojów – przyczyny/skutki”. W szkoleniu wzięło udział 20 policjantów, którzy, na co dzień zajmują się realizowaniem zadań związanych z zatrzymaniem i konwojowaniem osób a także służbą w pomieszczeniach dla osób zatrzymanych (PdOZ) i policyjnych izbach dziecka (PID).

Głównym celem przedmiotowego przedsięwzięcia zorganizowanego przez Komendę Wojewódzką Policji w Olsztynie oraz Wyższą Szkołę Policji w Szczytnie jest zmniejszenie liczby zdarzeń nadzwyczajnych występujących podczas konwojów i doprowadzeń osób zatrzymanych, tymczasowo aresztowanych oraz pozbawionych wolności, w tym także nieletnich.

Część teoretyczną warsztatów szkoleniowych realizowali podkom. Katarzyna Marczak i podinsp. Adam Rudnicki z Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie. Elementy taktyki i technik interwencyjnych oraz stosowanie środków przymusu bezpośredniego służących do bezpiecznego i skutecznego podejmowania działań wobec osób zatrzymanych zaprezentował funkcjonariuszom kom. dr Mariusz Kramarczyk z Zakładu Wyszkolenia Specjalnego Instytutu Służby Prewencyjnej Wydziału Bezpieczeństwa Wewnętrznego WSPol.

Powyższe przedsięwzięcie ma charakter cykliczny, a kolejne szkolenie odbędzie się w styczniu 2018 roku. Łącznie zostanie przeszkolonych ponad 60 funkcjonariuszy z podległych jednostek terenowych województwa warmińsko-mazurskiego.

M. Kramarczyk