W dniu 14 grudnia 2018 r. członkowie Koła Nowoczesnych Technologii w Bezpieczeństwie   wspólnie z opiekunem, kom. Jarosławem Sikorą oraz przedstawicielami pozostałych kół naukowych działających w Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie uczestniczyli w wizycie studyjnej w Olsztynie.

Celem wizyty było zapoznanie się z nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi mającymi na celu podwyższenie poziomu bezpieczeństwa w mieście wojewódzkim oraz na obszarze całego województwa warmińsko-mazurskiego.

Pierwszym punktem programu była wizyta w Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Po wysłuchaniu prezentacji dotyczącej działalności CPR, studenci zostali zapoznani z realiami „codziennego życia" operatora numeru 112.

Następnie studenci odwiedzili Państwową Straż Pożarną w Olsztynie. Po przedstawionym wykładzie na temat zadań stawianym polskim strażakom, wygłoszonym przez dowódcę Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 Pana mł. bryg. Jarosława Przybułowskiego, studentów oprowadzono po terenie obiektu, gdzie zwiedzili m.in. mini-muzeum, wozy strażackie oraz pomieszczenia codziennego użytku takie jak sale konferencyjne, siłownia, czy suszarnię węży strażackich oraz Stanowisko Kierowania Komendy Wojewódzkiej PSP.

W dalszej kolejności studenci odbyli wizytę w Zarządzie Dróg Zieleni i Transportu w Olsztynie. Dzięki uprzejmości Panów Marcina Szwarca – Zastępcy Dyrektora ds. Transportu  i  Wojciecha Ferenca – Kierownika Wydziału Inżynierii Ruchu zapoznano studentów z systemem zarządzania komunikacją publiczną oraz monitoringiem miejskim.

Punktem kluczowym wyjazdu były odwiedziny w Komendzie Wojewódzkiej Policji oraz szczegółowe omówienie charakterystyki służby na Stanowisku Kierowania przez dyżurnego podinsp. Sławomira Janowskiego, zastępcę dyżurnego nadkom. Agnieszkę Wronę oraz eksperta Zespołu Dyżurnych  kom. Mariusza Pokropskiego.

Studenci zgodnie z ich zainteresowaniami zapoznali się z systemami nowoczesnych technologii teleinformatycznych w bezpieczeństwie na terenie miasta Olsztyn. Poszerzyli swoje horyzonty, zdobyli cenną wiedzę oraz lepiej zrozumieli jak można wykorzystać nieustanny postęp technologiczny, aby sprawiać by życie stawało się coraz bardziej wygodne, spokojne i przede wszystkim bezpieczniejsze.

Opr. Jarosław Sikora