W dniu 23 kwietnia 2018 r. w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie odbyła się konferencja pn. Szkoła Bezpieczeństwa Biznesu, w której udział wzięli m.in.: członkowie zarządów i struktur ds. bezpieczeństwa, audytu, kontroli i zgodności spółek z udziałem Skarbu Państwa.

Uczestników konferencji, w imieniu Komendanta-Rektora insp. dra Marka Fałdowskiego, powitał Zastępca Komendanta-Prorektor Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie podinsp. dr Zbigniew Mikołajczyk. W panelu udział wzięli m.in.: Daniel Karpeta — Dyrektor Departamentu Operacyjno-Śledczego CBA, Tomasz Iwanowski  — prokurator Departamentu do Spraw Przestępczości Gospodarczej Prokuratury Krajowej, nadkom. Paweł Wróbel — Naczelnik Wydziału d/w z Przestępczością Gospodarczą Biura Kryminalnego KGP, dr Piotr Stankiewicz — przedstawiciel Instytutu Socjologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Leszek Wieciech — Prezes-Dyrektor Generalny Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego, Roman Marzec — Dyrektor ds. Bezpieczeństwa i Kontroli  Wewnętrznej Grupa Lotos S.A., mecenas Adam Kowalczyk reprezentujący PricewaterhouseCoopers Polska Sp. z o.o., a także Leszek Wiwała — Prezes Zarządu Związek Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy.

Podczas wydarzenia poruszona została kwestia dotycząca roli sygnalistów w przeciwdziałaniu nadużyciom w przedsiębiorstwach, w kontekście projektowanych rozwiązań  ustawy o jawności życia publicznego, współpracy zarządów przedsiębiorstw z organami ścigania i kierunków rozwoju struktur ds. compliance, audytu i ds. bezpieczeństwa w kontekście opłacalności przeciwdziałania nadużyciom w przedsiębiorstwach. Moderatorem dyskusji był dr hab. Wiesław Jasiński prof. WSPol.

Tekst: M. Czosnek/W.Nowak

Zdjęcia: M. Błędowski