W dniach 10-11 maja kom. dr Mariusz Gąsiorowski z Wydziału Bezpieczeństwa Wewnętrznego wraz ze studentami Studenckiego Koła Kryminologicznego Causa Mali reprezentowali Wyższą Szkołę Policji w Szczytnie na Ogólnopolskim Forum Młodych Kryminologów, które odbyło się na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku.

Hasło przewodnie kolejnej edycji OFMK to Przestępczość XXI wieku – szanse i wyzwania dla kryminologii. Cyklicznym celem OFMK jest integracja grona młodych naukowców reprezentujących różne dziedziny oraz stworzenie dla nich miejsca do merytorycznej wymiany informacji, doświadczeń i osiągnięć badawczych. Dr Mariusz Gąsiorowski wygłosił referat w panelu V, który był prowadzony przez dr hab. Sławomira Redo na temat "Rola kynologii policyjnej w procesie wykrywczym przestępstw".

Przedsięwzięcie było o tyle istotne, że oprócz kadry profesorskiej i  młodych naukowców swoje zdanie w dyskusji w obszarze przestępczości XXI wieku wygłaszali również studenci z różnych ośrodków naukowych z kraju i na świecie. Studentów Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie reprezentowali przedstawiciele Studenckiego Koła Kryminologicznego „Causa Mali”. Patrycja Głodzińska wygłosiła referat "Cybersamobójstwo jako zagrożenie XXI wieku", natomiast Radosław Jasiński przedstawił referat "Strzelec aktywny – próba kryminologicznej analizy zjawiska".

Powyższą inicjatywę wsparł m.in. Komendant Główny Policji nadinsp. dr Jarosław Szymczyk, Komendant Wojewódzki Policji w Białymstoku nadinsp. Daniel Kołnierowicz, Komendant Miejski Policji w Białymstoku insp. Wojciech Macutkiewicz, Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski, a także Konsul Honorowy Republiki Estońskiej w Białymstoku,  Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji, Krajowa Reprezentacja Doktorantów.

Tekst: M.Gąsiorowski/W.Nowak