W dniach 4 - 7 czerwca 2018 roku w siedzibie Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie odbyło się międzynarodowe szkolenie CEPOL pt. „Combating Card Fraud”, dotyczące problematyki zwalczania przestępczości przy wykorzystaniu kart płatniczych.

Kurs dedykowany był przedstawicielom państw członkowskich oraz przedstawicielom wybranych państw spoza Unii Europejskiej, którzy posiadają doświadczenie w przedmiotowym zakresie. Szkolenie zostało zorganizowane przy wsparciu przedstawicieli, m.in. z Europolu, Szwecji, Austrii, Rumunii, Niemiec i Danii oraz podmiotów sektora prywatnego. W kursie udział wzięło łącznie 39 uczestników i trenerów reprezentujących organy ścigania oraz podmioty prywatne zajmujące się przeciwdziałaniem i zwalczaniem przestępczości przy wykorzystaniu elektronicznych instrumentów płatniczych.

Uroczystego otwarcia szkolenia dokonał podinsp. Andrzej Pawłowski – Kanclerz Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie. W uroczystości uczestniczyła również mł. insp. dr Magdalena Zubańska – Dyrektor Instytutu Służby Kryminalnej Wydziału Bezpieczeństwa Wewnętrznego WSPol w Szczytnie, a także przedstawiciele Biura dw. z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji  oraz Biura Międzynarodowej Współpracy Policji Komendy Głównej Policji.

Głównym celem szkolenia było zwiększenie wiedzy i umiejętności przedstawicieli organów ścigania państw biorących udział w przedsięwzięciu w zakresie zwalczania przestępczości z wykorzystaniem kart płatniczych, wymiana doświadczeń z perspektywy międzynarodowej, odnoszących się do różnego rodzaju oszustw związanych z płatnościami oraz poprawa współpracy organów ścigania z sektorem prywatnym. Szkolenie dotyczyło również aspektów zabezpieczania mienia pochodzącego z przestępstw związanych z wykorzystaniem bankowości elektronicznej.

Uroczystego zakończenia szkolenia i wręczenia certyfikatów dokonał Komendant-Rektor Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie insp. dr Marek Fałdowski oraz Zastępca Komendanta-Prorektor Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie podinsp. dr Zbigniew Mikołajczyk. W uroczystości zakończenia szkolenia uczestniczyła również mł. insp. dr Magdalena Zubańska – Dyrektor Instytutu Służby Kryminalnej Wydziału Bezpieczeństwa Wewnętrznego WSPol w Szczytnie.

Tekst: P.Olber
Zdjęcia: Z.Dąbrowski