W dniu 31 sierpnia 2018 r. w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie, podczas odprawy kadry kierowniczej uroczyście pożegnano odchodzącą na emeryturę Panią nadkom. dr Anetę Łyżwę – Prodziekan ds. studenckich Wydziału Bezpieczeństwa Wewnętrznego Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie.

Insp. dr Marek Fałdowski – Komendant-Rektor Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie wraz z mł. insp. Andrzejem Pawłowskim – Kanclerzem WSPol  oraz przedstawicielami kadry kierowniczej podziękowali nadkom. dr Anecie Łyżwie za zaangażowanie, życzliwość oraz wzorową służbę, którą wykonywała na rzecz Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie.

Nadkom. dr Aneta Łyżwa – służbę w Policji pełniła od 25 lipca 2003 r. Najpierw jako funkcjonariusz Sekcji Kryminalnej KPP w Końskich oraz jednocześnie w okresie od 1 sierpnia 2006 r. do 1 sierpnia 2007 r. jako nieetatowy oficer prasowy komendanta powiatowego Policji w Końskich. Od listopada 2008 r. została oddelegowana do Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach, po czym została funkcjonariuszem Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach. Równolegle od lutego 2010 r. była członkiem nieetatowego zespołu komendanta wojewódzkiego Policji w Kielcach ds. nadzoru nad czynnościami wyjaśniającymi w sprawach o wykroczenia oraz nieetatowego zespołu ds. nadzoru nad prawidłowością czynności prowadzonych przez Straż Miejską w województwie świętokrzyskim.

W styczniu 2013 r. obroniła pracę doktorską na Wydziale Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II., uzyskując stopień naukowy doktora nauk prawnych.

Następnie od czerwca 2013 r. została nauczycielem akademickim Zakładu Studiów nad Przestępczością Zorganizowaną i Terroryzmem Instytutu Służby Kryminalnej Wydziału Bezpieczeństwa Wewnętrznego Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie (adiunkt od 1 lipca 2016 r.)

Od 30 marca 2017 r. pełniła funkcję prodziekana ds. studenckich Wydziału Bezpieczeństwa Wewnętrznego, a od 18 grudnia 2017 r. została wyznaczona do kierowania Wydziałem Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Nadkom. dr Aneta Łyżwa  jest autorką licznych publikacji naukowych, w tym współautorką komentarza do ustawy o Policji (wydawnictwo Wolters Kluwer, Warszawa 2015).

W 2016 r. została odznaczona brązowym medalem „Za zasługi dla Policji”.

Tekst i zdjęcia: W. Nowak