25 października 2018 r. w ramach obchodów 100. lecia odzyskania przez Polskę niepodległości odbyła się konferencja organizowana przez Biuro Historii i Tradycji Policji KGP pt. „Policja w służbie dla Ojczyzny”, podczas której referat wygłosił insp. dr Marek Fałdowski – Komendant-Rektor Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie. Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Pana Joachima Brudzińskiego.

W gmachu Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej zaprezentowane zostały prace prowadzone na rzecz ochrony dziedzictwa narodowego przez organy ścigania, służby ochrony zabytków i instytucje kultury. Uczestnicy spotkania wymienili się wiedzą i doświadczeniami zdobytymi przy okazji współpracy w tym obszarze. W konferencji udział wzięli m.in.: Pan Minister Jarosław Zieliński - Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, nadinsp. dr Andrzej Szymczyk - Pierwszy Zastępca Komendanta Głównego Policji oraz Poseł na Sejm RP Pani Iwona Michałek, reprezentująca Grzegorza Piechowiaka, przewodniczącego Parlamentarnego Zespołu ds. Policji.

W wydarzeniu przygotowanym przez Komendę Główną Policji przy wsparciu Parlamentarnego Zespołu ds. Policji swój referat wygłosił Komendant-Rektor WSPol, insp. dr Marek Fałdowski. Wystąpienie nosiło tytuł: „Rola wyższego szkolnictwa policyjnego w procesie edukacji funkcjonariuszy, organów ścigania z zakresu przestępstw przeciwko zabytkom”.

Do udziału w przedsięwzięciu, w charakterze prelegentów, zaproszeni byli również: dr Marek Rubnikowicz - polski historyk i archeolog, dyrektor Muzeum Okręgowego w Toruniu, członek Rady do spraw Muzeów przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego, podkom. dr Marek Łuczak, oficer Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej w Szczecinie, ekspert w dziedzinie odzyskiwania dzieł sztuki, dr Bartłomiej Gadecki - Prokurator Rejonowy Olsztyn-Północ w Olsztynie, Paulina Florjanowicz - dyrektor Departamentu Dziedzictwa Kulturowego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Nagranie video z konferencji: http://www.sejm.gov.pl/sejm8.nsf/transmisje.xsp?unid=EBB8AE1A0F63A489C12583230044E559#

Tekst: Arleta Stefanowicz-Szydlik/Wojciech Nowak
Zdjęcia: KGP/policja.pl