Herb Polski

Plakat Mając na względzie potrzebę harmonizacji zadań organów ścigania odpowiedzialnych za zwalczanie przestępstw związanych z handlem ludźmi,  Instytut Nauk Prawnych Wydziału Bezpieczeństwa i Nauk Prawnych w dniu 18 października 2019 roku  w ramach obchodów XIII Europejskiego Dnia Walki z Handlem Ludźmi zorganizował seminarium naukowo–praktyczne.

Podczas seminarium, zaproszeni goście wygłosili prelekcje prezentujące różne konteksty i formy tego zjawiska.

Jako pierwsza wystąpiła prof. dr hab. Justyna Jurewicz (Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego), która omówiła problematykę Ochrony  ofiar handlu ludźmi  w Unii Europejskiej

Następnie głos zabrał nadkom. dr Paweł Łabuz (Centralne Biuro Śledcze Policji - Zarząd w Rzeszowie),  który przybliżył temat Handlu ludźmi kiedyś i dziś.

Dr Małgorzata Andrzejczak-Świątek (Instytut Nauk Prawnych WBiNP Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie) wygłosiła referat nt. Zwalczanie zjawiska handlu ludźmi na szczeblu Rady Europy.

W ostatnim wystąpieniu, st.asp. Dorota Niewiarowska (Instytut Kształcenia Kadr Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie) wygłosiła prelekcję pt.  Przesłuchanie dziecka jako ofiary handlu Ludźmi.

Zasadniczym celem seminarium było przedstawienie problematyki czynników oraz uwarunkowań handlu ludźmi w kontekście krajowym i międzynarodowym. Do udziału w seminarium zaproszeni zostali studenci i słuchacze Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie.

Dzięki interaktywnej formie seminarium, wykorzystane zostały wszystkie doświadczenia uczestników, co pozwoliło dokonać wszechstronnej analizy tego zagadnienia z perspektywy teoretycznej i praktycznej.

W policji zapobieganiem handlowi ludźmi i rozpoznawaniem tego przestępstwa na szczeblu Komendy Głównej Policji zajmują się policjanci z Wydziału do walki z Handlem Ludźmi, w jednostkach terenowych komórki właściwe do walki z handlem ludźmi i przeszkoleni policjanci.

Ponadto w Wydziale do walki z Handlem Ludźmi Biura Kryminalnego KGP od 2014 r. funkcjonuje skrzynka e-mailowa Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., na którą każdy może przesłać informację o zaobserwowanych symptomach tego procederu oraz telefon zaufania o numerze 664 974 934 służący do przekazywania informacji o zdarzeniach mogących wyczerpywać znamiona przestępstwa handlu ludźmi, pedofilii oraz pornografii z udziałem małoletniego.  Przekazywane informacje są weryfikowane przez policjantów WHL BK KGP i przekazywane do jednostek terenowych i partnerów zagranicznych celem podjęcia czynności przez właściwe podmioty.

O problemie, jakim jest handel ludźmi, należy pamiętać każdego dnia, nie tylko 18 października. Warto więc wiedzieć jak ustrzec się przed takimi zjawiskami i gdzie udać się po pomoc.

Gdzie szukać pomocy?

Wybrane podmioty zaangażowane we wspieranie zapobiegania oraz zwalczania handlu ludźmi:

Fundacja przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu „La Strada”

00-956 Warszawa 10

tel./fax (+ 48 22) 622 19 85

tel. zaufania: (+ 48 22) 628 99 99

www.strada.org.pl

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Armia Zbawienia

ul. Ząbkowska 13/13

03-736 Warszawa

tel.:+48 697 610 001

www.armia-zbawienia.pl

facebook.com/salvationarmypoland

 

YouCanFree.Us Polska

ul. Elektronowa 10

03-219 Warszawa,

kom. +48 518300011

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę

ul. Mazowiecka 12/25

00-048 Warszawa

tel.:22 616 02 68

faks: 22 616 03 14

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

https://fdds.pl

 

ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych

skr. poczt. 127

00-958 Warszawa 66

 

numery linii wsparcia

22 654 70 70 – z telefonów stacjonarnych w Polsce

00 48 22 654 70 70 – gdy dzwonisz z zagranicy

+48 22 654 70 70 – jeśli dzwonisz z telefonu komórkowego

116 000 – telefon w sprawie zaginionego dziecka i nastolatka

fax (+48 22) 654 79 73

www.zaginieni.pl

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

 

 

Tekst: Agnieszka Sadło-Nowak / policja.pl
Foto: Zbigniew Dąbrowski