Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie dołączyła do grona uczelni mundurowych, w których to szczególnie uroczyście obchodzony jest Dzień Podchorążego. To wszystko za sprawą uruchomienia nowego kierunku studiów I stopnia „Nauka o Policji”.
29 listopada 1830 roku podchorążowie Szkoły Podchorążych Piechoty w Warszawie poderwali naród Polski do walki o wolną i niepodległą Polskę. Na pamiątkę patriotycznej postawy podchorążych w noc listopadową 1830 roku, dzień 29 listopada ustanowiony został Dniem Podchorążego i stał się świętem uczelni wojskowych i policyjnych w Polsce. W związku z tym wydarzeniem, 29 listopada 2019 r. w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie miały miejsce uroczyste obchody Dnia Podchorążego.
Pamiętając o tych, którzy tworzyli historię polskiej Policji, funkcjonariuszach Policji Państwowej, delegacja studentów-funkcjonariuszy WSPol złożyła wiązankę kwiatów pod tablicą upamiętniającą policjantów – ofiary Zbrodni Katyńskiej.
Złożeniem meldunku, wprowadzeniem sztandaru oraz odśpiewaniem hymnu RP – zainaugurowano uroczyste obchody Dnia Podchorążego w Auli im. Władysława Stasiaka Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie. Jako pierwszy do mównicy podszedł insp. dr hab. Marek Fałdowski. Komendant-Rektor swoje przemówienie rozpoczął od powitania gości, wśród których znaleźli się m.in. Krzysztof Mańkowski – Burmistrz Miasta Szczytno, przedstawiciele partnerskiej Uczelni – Chińskiego Uniwersytetu Bezpieczeństwa Publicznego w Pekinie na czele z kapitanem profesorem Wei Yongzhong, insp. Radosław Drach – Komendant Powiatowy Policji w Szczytnie, st. bryg. mgr. inż. Grzegorz Rybaczyk – Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Szczytnie, ppłk mgr inż. Leszek Ślimak – Dowódca Szczycieńskiego 8. Batalionu Radiotechnicznego w Lipowcu, kpt. Krzysztof Suchecki – Kierownik Oddziału Zewnętrznego w Szczytnie Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Olsztynie reprezentujący Dyrektor Okręgowego Służby Więziennej w Olsztynie oraz ks. dr Wojsław Czupryński – Kapelan WSPol. Po przywitaniu gościu, Komendant-Rektor przywołał historię Święta Podchorążego, opisując wydarzenia sprzed 189 lat. Słowa te skierował szczególnie do obecnych na uroczystości studentów-funkcjonariuszy, przywołując słowa opisujące wzór kadeta - utożsamiając ich z historycznymi bohaterami dzisiejszego święta. Na zakończenie swojej wypowiedzi Komendant-Rektor życzył naszym podchorążym wielu sukcesów w nauce i satysfakcji ze służby w polskiej Policji.
Dzisiejsza uroczystość była doskonałą okazją do wręczenia wyróżnień. Funkcjonariuszom oraz pracowników naszej Uczelni wręczone zostały okolicznościowe medale, nadane przez NSZZ Policjantów z okazji 100. rocznicy powstania Polskiej Policji oraz wyróżnieni zostali listami gratulacyjnymi studenci, którzy uzyskali najwyższe średnie arytmetyczne na poszczególnych kierunkach i stopniach w roku akademickim 2018/2019. Z kolei za wzorową postawę i niesienie pomocy poza służbą związanej z uratowaniem mężczyzny, który uległ wypadkowi samochodowemu, wyróżniony został podinsp. Mariusz Kupniewski z Instytutu Kształcenia Kadr WSPol.
Następnie zebrani goście mieli możliwość zatrzymania się w pędzie współczesnego świata na chwilę zadumy i refleksji. W nawiązaniu do naszej historii, wyświetlana została prezentacja przedstawiająca na przestrzeni wielu lat sylwetkę podchorążego – bohatera dzisiejszej uroczystości.
Po zakończeniu części oficjalnej uroczystości nadszedł moment wręczenia nagród za współzawodnictwo sportowe. Przez 2 ostatnie dni, w wielu dyscyplinach odbywały się rozgrywki sportowe, które wyłoniły najlepszy pluton wśród studentów-funkcjonariuszy kierunku „Nauka o Policji”. Zwycięska drużyna stanie w szranki z kadrą akademicką WSPol.
Klasyfikacja generalna zawodów sportowych:
— I miejsce: 2. pluton;
— II miejsce: 3. pluton;
— III miejsce: 1. pluton;
— IV miejsce: 4. pluton.
Tekst: Wojciech Nowak
Foto: Zbigniew Dąbrowski/student-funkcjonariusz WSPol