- Żołnierze Wyklęci nie tylko zapisali się na kartach historii Polski. Swoją wiernością przekonaniom, sumieniu, dają nam lekcję, jak powinniśmy dbać o przyszłość Polski - powiedział premier Mateusz Morawiecki. W uroczystościach, które odbyły się przed Panteonem Żołnierzy Wyklętych w kwaterze na „Łączce” wziął udział minister Mariusz Kamiński. Szefowi MSWiA towarzyszyli: gen. dyw. SG Tomasz Praga – Komendant Główny SG, mjr SOP Paweł Olszewski – Komendant Służby Ochrony Państwa, nadinsp. Dariusz Augustyniak – I Zastępca Komendanta Głównego Policji, nadbryg. Adam Konieczny – Zastępca Komendanta Państwowej Straż Pożarnej oraz nadinsp. Paweł Dzierżak – Komendant Stołeczny Policji.
W wydarzeniu uczestniczyli też m.in.: Jan Józef Kasprzyk – Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Jarosław Szarek – Prezes Instytutu Pamięci Narodowej i Krzysztof Szwagrzyk, Zastępca Prezesa IPN.
Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, jak istotna jest pamiętać o Żołnierzach Wyklętych. - Winni jesteśmy im nie tylko pamięć, ale kontynuację ich dzieła, które zmierzało do tego, żeby Polska była wolna, niepodległa, ale także silna i bezpieczna – zaznaczył szef rządu.
- Żołnierze Wyklęci wierzyli, że ich ofiara nie idzie nadaremno. Wierzyli, że poprzez ich trud, walkę, a także śmierć, która tak często ich dotykała, dokonują posiewu wolności, który zaowocuje w przyszłości i tak się stało – mówił Prezes Rady Ministrów.
„Żołnierze Wyklęci” to żołnierze Armii Krajowej oraz innych formacji wojskowych, którzy po 1945 roku, po zajęciu Polski przez Armię Czerwoną, nie złożyli broni. Stawili zbrojny opór wobec sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR.
Pamiętajmy o Niezłomnych
Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” jest obchodzony od 2011 roku. Ustawę o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych skierował do Sejmu w lutym 2010 roku śp. Prezydent RP Lech Kaczyński. Została uchwalona 3 lutego 2011 roku.
Data 1 marca została wybrana jako upamiętnienie przywódców IV Zarządu Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Przywódcy IV Zarządu Głównego „WiN” zostali zamordowani 1 marca 1951 roku w więzieniu przy ul. Rakowieckiej strzałem w tył głowy. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 r. dzieło Armii Krajowej.
źródło: https://www.gov.pl/web/mswia/1-marca---narodowy-dzien-pamieci-zolnierzy-wykletych