Herb Polski

Plakat na konferencję Instytut Nauk Społecznych Wydziału Bezpieczeństwa i Nauk Prawnych Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie zorganizował międzynarodową konferencję online pt. „Edukacja w pandemii. Nowe zjawiska, zagrożenia i szanse. Perspektywa edukacji (nie tylko) służb państwowych”. Patronat honorowy nad przedsięwzięciem objął Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji — Mariusz Kamiński, a Komendant Główny Policji — gen. insp. Jarosław Szymczyk objął funkcję przewodniczącego komitetu honorowego.

3 marca br. w auli biblioteki Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie odbyła się międzynarodowa konferencja online pt. „Edukacja w pandemii. Nowe zjawiska, zagrożenia i szanse. Perspektywa edukacji (nie tylko) służb państwowych”. Tym razem przedsięwzięcie zostało zorganizowane przez Instytut Nauk Społecznych Wydziału Bezpieczeństwa i Nauk Prawnych. Patronat honorowy nad konferencją objął Mariusz Kamiński — Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, natomiast Komendant Główny Policji, gen. insp. dr Jarosław Szymczyk, objął funkcję przewodniczącego komitetu honorowego.

Konferencję otworzyła Komendant-Rektor Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie — insp. dr hab. Iwona Klonowska, która powitała znamienitych gości oraz członków komitetu naukowego konferencji i jej uczestników. Wśród prelegentów znaleźli się znani i cenieni w świecie nauki specjaliści z dziedziny pedagogiki, socjologii i resocjalizacji, z polskich i zagranicznych ośrodków naukowych m. in.: prof. dr hab. Bogusław Śliwerski z Uniwersytetu Łódzkiego, doktor h.c. multi; prof. dr hab. Zbyszko Melosik z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, doktor h.c. Uniwersytetu Szczecińskiego; prof. dr hab. Marek Konopczyński z Uniwersytetu w Białymstoku. W konferencji uczestniczyli także przedstawiciele uczelni zagranicznych m. in. prof. Zoryana Kovalczuk i dr Yuriy Nazar z Państwowego Uniwersytetu Spraw Wewnętrznych Ukrainy; Tille Maurer z Akademii Policyjnej Dolnej Saksonii (Niemcy); prof. Martins Sprindzas z Wyższej Szkoły Straży Granicznej Republiki Łotewskiej w Rezekne. Ponadto w konferencji wzięli udział przedstawiciele Straży Granicznej, Akademii Sztuki Wojennej, Akademii Marynarki Wojennej, Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego w Olsztynie, Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Uniwersytetu w Białymstoku.

Tematyka konferencji dotyczyła pandemii koronawirusa SARS-CoV-2, który stał się jednym z zasadniczych zmiennych kształtujących różne wymiary egzystencji człowieka we współczesnym świecie, a jej wpływ na wszystkie sfery życia człowieka jest oczywisty i niepodważalny. Dostrzegane są jej następstwa w obszarze społecznym, prawnym, edukacyjnym i kulturowym. W dynamicznie zmieniającej się pandemicznej rzeczywistości, jedną z tych przestrzeni, która wymaga większego wysiłku adaptacyjnego i akomodacyjnego, jest przestrzeń edukacyjna podlegająca od wielu miesięcy dynamicznym przeobrażeniom. Pojawiają się jej nowe formy, ale również zagrożenia, ryzyko i – nie zawsze – pozytywne następstwa. Już w pierwszej fazie pandemii działalność edukacyjna konfrontowała się z wieloma ograniczeniami, później z niepewnością, aby następnie przejść do etapu podjęcia trudu wdrażania zmiany koniecznej dla utrzymania jakości m. in. takich procesów, jak: wychowania, uczenia się czy nauczania.

Celem konferencji była próba zdiagnozowania stanu współcześnie funkcjonującej w dobie pandemii edukacji, a w szczególności zmian w niej zachodzących czy nowych zjawisk pojawiających się w jej przestrzeni. Nie sposób nie zauważyć już zachodzących w jej zakresie przeobrażeń organizacyjnych czy wdrażania innych niż dotychczas sposobów pracy dydaktycznej, wychowawczej i resocjalizacyjnej — zazwyczaj powiązanych z narzędziami komunikacji elektronicznej.

Po dyskusji przyszedł czas na zamknięcie konferencji. Komendant-Rektor Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie — insp. dr hab. Iwona Klonowska podziękowała wszystkim tym, którzy wnieśli swój wkład w przedsięwzięcie i wspierali jego organizację, członkom komitetu honorowego, naukowego i organizacyjnego oraz prelegentom, którzy zaprezentowali ciekawe, wartościowe i ambitne tematy. Insp. dr hab. Iwona Klonowska wyraziła również nadzieję, że pandemia, a także jej skutki, staną się historią, z której wyciągniemy właściwe wnioski na przyszłość i skutecznie wdrożymy je w proces edukacji.

Przmawia Komendant-Rektor WSPol Dyrektor Gawroński przemawia ekran rozmowcow na laptopie

 

tekst: kom. Krzysztof Wasyńczuk
foto: Jacek Konieczny