79 osób – policjantów, słuchaczy i studentów z WSPol - zdecydowało się zarejestrować jako potencjalni Dawcy szpiku. Każde zgłoszenie jest ważne, bo to dodatkowa szansa dla osób, które walczą z nowotworami krwi. Dzisiejsza akcja, to pierwsza w Polsce od czasu pandemii rejestracja z obecnością koordynatorów.
W dniu 17 czerwca br. w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie z inicjatywy nadkom. Andrzeja Gidzińskiego, który od lat angażuje się w organizację licznych przedsięwzięć związanych z krwiodawstwem na terenie Uczelni przy wsparciu kierownictwa WSPol zorganizowano punkt rejestracji potencjalnych Dawców szpiku.
Już od samego rana przedstawicielki fundacji DKMS podczas porannego apelu zachęcały studentów i słuchaczy do rejestracji w ogólnopolskiej bazie potencjalnych Dawców szpiku. Jak powiedziała Pani Katarzyna Baran – Koordynator ds. Rekrutacji Dawców DKMS - jest to pierwsza w Polsce zorganizowana wyjazdowa rejestracja potencjalnych Dawców szpiku z udziałem koordynatorów od czasu pojawienia się pandemii.
Poszukiwanie zgodnego Dawcy komórek macierzystych to czasem jak szukanie igły w stogu siana. Co godzinę ktoś w Polsce dowiaduje się, że choruje na nowotwór krwi lub inną chorobę układu krwiotwórczego. Dla wielu z tych osób jedyną szansą na życie jest przeszczepienie krwiotwórczych komórek macierzystych z krwi lub szpiku od zgodnego dawcy. Jako potencjalny Dawca szpiku może zarejestrować się każda ogólnie zdrowa osoba między 18 a 55 rokiem życia, mieszkająca na stałe na terenie Polski.
Na tę chwilę w ogólnopolskiej bazie zarejestrowanych jest 1mln 777 tysięcy potencjalnych Dawców, z czego 9117 tysięcy to Dawcy rzeczywiści, czyli osoby, od których pobrano szpik do przeszczepu. W Polsce jest 9 klinik, w których prowadzi się zabiegi poboru szpiku. Jesteśmy 5 krajem na świecie pod względem zarejestrowanych potencjalnych Dawców. Na Warmii i Mazurach zarejestrowanych jest w tej chwili 57219 tysięcy potencjalnych Dawców, z czego tylko 373 to Dawcy rzeczywiści.
Jeśli chodzi o Wyższą Szkołę Policji w Szczytnie, to dzisiejsza akcja jest 5 organizowaną na terenie Uczelni. Pierwsza miała miejsce w 2014 roku, gdzie zarejestrowało się 116 osób, druga odbyła się w 2016 roku – wówczas zarejestrowało się 45 osób, w 2018 roku odbyły się dwie rejestracje i łącznie brało w nich udział 60 osób. Warto dodać, że w czasie biegu charytatywnego w 2019 roku organizowanym przez WSPol wystawiony był punkt DKMS, w którym także dokonywano rejestracji potencjalnych Dawców szpiku.
Wiedzieć należy, że samo zgłoszenie jest proste, trwa zaledwie kilka minut. Wystarczy wypełnić formularz i pobrać wymazy z wewnętrznej strony policzka. Zarejestrowanie jak największej liczby osób w bazie potencjalnych Dawców zwiększa szanse na odnalezienie tzw. „genetycznego bliźniaka” dla osoby chorej na nowotwór krwi.
tekst: DKS WSPol
foto: Jacek Konieczny, Agnieszka Kamińska