Herb Polski

dlugopisy na stole z napisem dkms 13 października obchodzimy Ogólnopolski Dzień Dawcy Szpiku. Dotychczas w 2021 r., podczas 4 akcji zorganizowanych na terenie Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, zarejestrowało się 311 potencjalnych dawców szpiku.

Wczoraj 13 października, aby uczcić Ogólnopolski Dzień Dawcy Szpiku w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie przeprowadzono już czwartą w tym roku rejestrację potencjalnych dawców szpiku kostnego, podczas, której zarejestrowało się 46 studentów i słuchaczy odbywających szkolenie w naszej Uczelni.

Przypomnijmy, że podczas trzech poprzednich rejestracji przy wsparciu kierownictwa WSPol oraz wolontariuszy DKMS, wśród których są również pracownicy i funkcjonariusze naszej Uczelni przygotowano punkty rejestracji potencjalnych dawców szpiku, gdzie łączenie zarejestrowało się 265 słuchaczy jak również pracowników naszej Uczelni.  Mamy nadzieję, że wśród pobranych próbek, znajdzie się genetyczny bliźniak osoby, która właśnie teraz potrzebuje pomocy.

Jedną z osób, która zmotywowała nas do udziału w rejestracji w bazie DKMS była śp. Ola Czyż, która walczyła z ciężką chorobą krwi. Pomimo tego aktywnie działała w mediach społecznościowych i walczyła też o innych chorych. W swoich wypowiedziach zachęcała do rejestracji mówiąc „Przechodziłam przez etap przygotowania i pobierania komórek do autoprzeszczepu, lecz przez nawrót choroby konieczny jest dawca. Potwierdzam z czystym sumieniem, że to nic nie kosztuje, nie boli, a może komuś uratować życie, dlatego zachęcam każdego zdrowego człowieka do rejestracji”.

Zamierzamy nadal organizować to szlachetne przedsięwzięcie na terenie naszej Uczelni i zachęcamy wszystkich do organizacji podobnych.

Misją Fundacji jest znalezienie dawcy dla każdego pacjenta na świecie, potrzebującego przeszczepienia krwiotwórczych komórek macierzystych z krwi lub szpiku kostnego. We wszystkich bazach DKMS na świecie zarejestrowanych jest ponad 9 mln potencjalnych dawców. Ponad 78 000 pacjentów zakwalifikowanych do transplantacji otrzymało komórki macierzyste bądź szpik kostny od dawcy zarejestrowanego w DKMS.

Należy wiedzieć, że samo zgłoszenie jest proste, trwa zaledwie kilka minut. Wystarczy wypełnić formularz i pobrać wymazy z wewnętrznej strony policzka. Zarejestrowanie jak największej liczby osób w bazie potencjalnych dawców zwiększa szanse na odnalezienie tzw. „genetycznego bliźniaka” dla osoby chorej na nowotwór krwi. 

Chcąc zostać Potencjalnym Dawcą szpiku zarejestruj się na stronie internetowej https://www.dkms.pl.

Słuchacze wspol słuchacze wspol

tekst: DKS WSPol
foto: Dział Dowodzenia