Herb Polski

Plac apelowy zdjecie z drona Z okazji 30-lecia Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, przypadającego w 2020 r., powstał film dokumentalny ukazujący jej historię i teraźniejszość. Film jednocześnie pokazuje potencjały osobowe, społeczne i naukowe, opowiada o początkach Uczelni, najważniejszych postaciach w jej dziejach oraz o jej współczesności.

Intencją reżysera było ukazanie najważniejszych punktów przełomowych w funkcjonowaniu Uczelni i kierujących w tych momentach rektorów, nazwanych „rektorami przełomów”. Postaciami prowadzącymi narrację w dokumencie i przeprowadzającymi widza przez momenty ważne i trudne na przestrzeni 30 lat istnienia Uczelni są komendanci-rektorzy: insp. w st. spocz. prof. dr hab. Mieczysław Goettel, insp. w st. spocz. prof. dr hab. Wiesław Pływaczewski, insp. w st. spocz. prof. dr hab. Arkadiusz Letkiewicz, insp. w st. spocz. dr hab. Piotr Bogdalski, insp. dr hab. Iwona Klonowska, a także absolwenci m.in: Komendant Główny Policji, gen. insp. dr Jarosław Szymczyk i Komendant Centralnego Biura Śledczego Policji, nadinsp. Paweł Półtorzycki.

Wypowiedzi bohaterów dokumentu są ilustrowane materiałami archiwalnymi w postaci krótkich form filmowych, kroniki i fotografii skrupulatnie gromadzonych przez pracowników Uczelni przez wszystkie lata jej funkcjonowania.

Film „30 lat WSPol w Szczytnie” nie jest typową produkcją okolicznościową, jakie zazwyczaj powstają z okazji jubileuszy. Jest opowieścią o losach instytucji widzianych oczami zarządzających, pracowników, studentów i absolwentów. Szczególnie ci ostatni, którzy osiągnęli duże sukcesy zawodowe, w nostalgiczny sposób potwierdzają, jaki wymierny wpływ na ich osobowość, tożsamość, wiedzę oraz późniejszą pozycję społeczną i zawodową miała edukacja w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie.

tekst: DKS WSPol