25 października br. w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie odbyła się inauguracja roku akademickiego studiów podyplomowych w zakresie Cyberbezpieczeństwa oraz Logistyki.
W inauguracji roku akademickiego na studiach w zakresie Cyberbezpieczeństwa uczestniczyli: Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Paweł Dobrodziej, Komendant-Rektor Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie insp. dr hab. Iwona Klonowska, przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Pan Jacek Jastrzębski, Zastępca Komendanta-Prorektor Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie insp. dr Andrzej Żyliński, Dziekan Wydziału Bezpieczeństwa i Nauk Prawnych Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie mł. insp. dr Agnieszka Choromańska, Prodziekan mł. insp. dr Agnieszka Sadło-Nowak oraz Dyrektor Instytutu Służby Kryminalnej Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie mł. insp. Maciej Kobuszewski.
Po przywitaniu gości przez Komendant-Rektor Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie insp. dr hab. Iwonę Klonowską, głos zabrał Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Paweł Dobrodziej, który powiedział, że kierunek Cyberbezpieczeństwo jest niezwykle istotny w XXI wieku. Dlatego chciałbym podziękować Pani Komendant-Rektor, kadrze WSPol w Szczytnie, przewodniczącemu KNF oraz wszystkim osobom zaangażowanym, że możemy otworzyć kierunek studiów, który będzie reagował na wzrost dynamiki cyberprzestępczości. Ten rodzaj przestępczości dotyka nas w większym aspekcie. Te studia pomogą nam być skoncentrowanym na zapobieganiu i zwalczaniu tego rodzaju przestępstw. Na koniec swojego wystąpienia, nadinsp. Paweł Dobrodziej życzył słuchaczom satysfakcji z nauki oraz gratulował dobrego wyboru kierunku studiów.
Następnie głos zabrał przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Pan Jacek Jastrzębski, który stwierdził, że zjawisko cyberprzestępczości wchodzi w nasze życie coraz częściej, a cyberprzestępcy uczynili sobie z tego źródło stałego dochodu. Cyberbezpieczeństwo dla KNF jest zadaniem priorytetowym i dlatego też cieszymy się, że będziemy współpracować z Wyższą Szkołą Policji w Szczytnie. Cieszymy się, że taki kierunek powstał na Uczelni, jest to dla nas zaszczyt, że możemy uczestniczyć w tworzeniu tych studiów. Będziemy dzielili się swoim doświadczeniem, upatrujemy w tej współpracy dużej efektywności.
Wspólna realizacja zajęć na studiach Cyberbezpieczeństwo, jest wynikiem wcześniejszego porozumienia o współpracy zawartego pomiędzy Wyższą Szkołą Policji w Szczytnie, a Urzędem Komisji Nadzoru Finansowego.
Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie wspólnie z Komisją Nadzoru Finansowego i Biurem do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji opracowała program studiów podyplomowych z zakresu cyberbezpieczeństwa. Przedstawiciele Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego wesprą realizację procesu dydaktycznego na studiach. Zakres tematyczny studiów jest odpowiedzią na aktualne trendy i zagrożenia związane z cyberprzestrzenią i cyberprzestępczością.
W inauguracji roku akademickiego na studiach w zakresie Logistyki udział wzięli Zastępca Komendanta-Prorektor Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie insp. dr Andrzej Żyliński, który przywitał wszystkich uczestników w imieniu Pierwszego Zastępcy Komendanta Głównego Policji nadinsp. Dariusza Augustyniaka i Komendant – Rektor Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie insp. dr hab. Iwony Klonowskiej, a także Dziekan Wydziału Bezpieczeństwa i Nauk Prawnych WSPol mł. insp. dr Agnieszka Choromańska, Prodziekan WBiNP mł. insp. dr Agnieszka Sadło-Nowak oraz Dyrektor Instytutu Nauk Społecznych podinsp. dr Piotr Gawroński.
Uruchomienie studiów w zakresie logistyki, jak podkreślił Zastępca Komendanta-Prorektor Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie insp. dr Andrzej Żyliński, jest odpowiedzią na zapotrzebowanie Policji dotyczące zagadnień obejmujących zadania realizowane w pionie logistycznym. Przed podjęciem decyzji o uruchomieniu tego kierunku przeprowadzono szereg konsultacji z kierownictwem komórek organizacyjnych Komendy Głównej Policji: Biurem Logistyki Policji, Biurem Łączności i Informatyki, Biurem Finansów, Biurem Kadr, Szkolenia i Obsługi Prawnej, Biurem Kontroli oraz Zespołem Audytu Wewnętrznego.
Mł. insp. dr Agnieszka Choromańska Dziekan Wydziału Bezpieczeństwa i Nauk Prawnych WSPol powiedziała, że inauguracja zarówno dla słuchaczy jak i dla nas wykładowców, to swoiste novum w skali kraju, ale również duma dla tych, którzy dostali się na te kierunki.
Celem kształcenia na nowo utworzonym kierunku jest podnoszenie efektywności wykonywania czynności służbowych przez pracowników zajmujących się szeroko rozumianą logistyką w administracji publicznej. Oferta studiów skierowana jest do policjantów i pracowników cywilnych naszej formacji. Kadrę dydaktyczną Uczelni w realizacji programu wesprą przedstawiciele komend wojewódzkich i Komendy Stołecznej Policji, eksperci w dziedzinie logistyki oraz kadra kierownicza komórek organizacyjnych KGP uczestniczących w konsultacjach.
Prowadzący podziękowali wszystkim za udział w spotkaniach, a także wyrazili nadzieję, że nowe kierunki będą mocno praktycznymi studiami. Odwołano się również do sytuacji pandemicznej, ponieważ pierwszy zjazd studiów ze względu na wciąż obowiązujące obostrzenia dotyczące pandemii COVID-19, odbywa się w formule on-line.
Tekst: DKS WSPol/KNF
Zdjęcia: Jacek Konieczny/ KNF/ KGP