137 policjantów rozpoczęło szkolenie podstawowe w murach Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie. Przez siedem miesięcy młodzi funkcjonariusze zdobywać będą wiedzę i umiejętności, które pozwolą im na rozpoczęcie policyjnej służby.
Funkcjonariusze po złożeniu ślubowania i otrzymaniu legitymacji służbowej muszą przejść szkolenie zawodowe podstawowe, które pozwoli im w przyszłości pełnić służbę w strukturach polskiej Policji.
Wczoraj tj. 24.03.2022 r. do Szczytna przyjechali funkcjonariusze z różnych stron Polski. Policjantów na szkolenie skierowały Komendy Wojewódzkie Policji z Białegostoku, Lublina, Olsztyna i Radomia.
Z uwagi na procedury bezpieczeństwa, związane z obostrzeniami dotyczącymi COVID-19 oraz zasadami pobytu na terenie Uczelni, młodzi policjanci przeszli obowiązkowe badania na obecność wirusa SARS-CoV-2. Po uzyskaniu negatywnego wyniku, słuchacze zostali zakwaterowani w akademikach.
Program szkolenia zawodowego podstawowego przygotowuje policjanta teoretycznie i praktycznie do wykonywania zadań służbowych na poziomie podstawowym, na stanowisku policjanta w służbie prewencyjnej w komórkach organizacyjnych patrolowo-interwencyjnych i oddziałów prewencji Policji.
Program szkolenia obejmuje: ustalenie okoliczności zdarzeń i zabezpieczenie ich miejsca, zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego w miejscu pełnienia służby oraz podejmowanie interwencji, poszukiwanie osób i rzeczy oraz ujawnienia sprawców przestępstw w ramach wybranych czynności operacyjno-rozpoznawczych i administracyjno-porządkowych, pełnienie służby w konwojach i pomieszczeniach dla osób zatrzymanych, podejmowanie czynności wobec uczestników ruchu drogowego, wykonywanie czynności w sprawach o wykroczenia, udział w działaniach związanych z przywracaniem zbiorowo naruszonego porządku publicznego, przeciwdziałanie zjawiskom kryminogennym, szkolenie strzeleckie, a także taktyki i technik interwencji.
Odbywanie nauki w ramach szkolenia zawodowego podstawowego jest pierwszym z trzech etapów adaptacji zawodowej policjanta realizowanej w okresie służby przygotowawczej, trwającej 3 lata. Po szkoleniu zawodowym podstawowym policjanci są delegowani do czasowego pełnienia służby w oddziale prewencji Policji lub samodzielnym pododdziale prewencji Policji, a następnie, wspierani przez opiekuna służbowego, realizują zadania służbowe w jednostkach organizacyjnych Policji.
W Wyższej Szkole Policji w Szczytnie słuchacze przebywać będą do 11 października br. Przed nimi okres intensywnej nauki, w trakcie której zdobywać będą wiedzę i umiejętności potrzebne w codziennej służbie. Całe szkolenie zakończone zostanie egzaminem, a uzyskanie oceny pozytywnej będzie dla słuchaczy początkiem służby w Policji.
Przed odbyciem szkolenia podstawowego każdy nowoprzyjęty policjant wypowiedział słowa Roty policyjnego ślubowania:
„Ja, obywatel Rzeczypospolitej Polskiej, świadom podejmowanych obowiązków policjanta, ślubuję: służyć wiernie Narodowi, chronić ustanowiony Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej porządek prawny, strzec bezpieczeństwa Państwa i jego obywateli, nawet z narażeniem życia. Wykonując powierzone mi zadania, ślubuję pilnie przestrzegać prawa, dochować wierności konstytucyjnym organom Rzeczypospolitej Polskiej, przestrzegać dyscypliny służbowej oraz wykonywać rozkazy i polecenia przełożonych. Ślubuję strzec tajemnic związanych ze służbą, honoru, godności i dobrego imienia służby oraz przestrzegać zasad etyki zawodowej".
Tekst: DKS WSPol
Foto: Jacek Konieczny