pomnik Dziś w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie oddano hołd ofiarom Zbrodni Katyńskiej poprzez złożenie kwiatów i zapalenie znicza pod tablicą „Pamięci Jeńców Obozu w Ostaszkowie zamordowanych przez NKWD w Kalininie, Światu ku Przestrodze”.

Uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, z dnia 14 listopada 2007 roku, dzień 13 kwietnia ustanowiony został Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Dzień Pamięci obchodzony jest w rocznicę opublikowania przez Niemcy w 1943 r. informacji o odkryciu w Katyniu pod Smoleńskiem masowych grobów oficerów Wojska Polskiego, zamordowanych przez NKWD w 1940 roku.

82 lata temu, prawie 22 tysiące polskich jeńców zostało wywiezionych i rozstrzelanych w Katyniu. Ofiarami mordu byli oficerowie Wojska Polskiego, funkcjonariusze Policji Państwowej i Policji Województwa Śląskiego, funkcjonariusze innych służb mundurowych II RP, urzędnicy administracji państwowej, uczeni, artyści, lekarze, nauczyciele, prawnicy wzięci do niewoli po agresji ZSRR na Polskę. Stanowili oni elitę narodu, jego potencjał obronny, intelektualny i twórczy.

13 kwietnia br. insp. dr Andrzej Żyliński – Zastępca Komendanta-Prorektor Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, w imieniu Komendanta-Rektora insp. dr hab. Iwony Klonowskiej oraz własnym, oddał hołd ofiarom Zbrodni Katyńskiej składając kwiaty i zapalając symboliczny znicz pod tablicą upamiętniającą funkcjonariuszy Policji Państwowej – ofiary Zbrodni Katyńskiej.

Tekst: DKS WSPol
Foto: Jacek Konieczny