Co roku, dokładnie 10 grudnia na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Data ta nie jest przypadkowa, bowiem tego dnia w 1948 roku została uchwalona przez Zgromadzenie Ogólne ONZ Powszechna Deklaracja Praw Człowieka. Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie rokrocznie aktywnie włącza się w obchody upamiętniające to wydarzenie. W tym roku studenci i kursanci WSPol mieli okazję posłuchać wykładów nauczycieli akademickich z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.
10 grudnia 2015 r. w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie odbył się wykład otwarty nt. „Prawnej i faktycznej sytuacji cudzoziemców w Polsce” przeprowadzony przez Panią dr hab. Iwonę NDiaye, profesor UWM oraz Pana dr. hab. Bara NDiaye, adiunkta Wydziału Humanistycznego UWM oraz członka Polskiego Centrum Studiów Afrykanistycznych.
Wydarzenie otworzył mł. insp. dr Janusz Bryk – Dziekan Wydziału Administracji WSPol, który powitał gości oraz wprowadził w zagadnienie związane z prawami człowieka obecnych na auli studentów Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie oraz policjantów – uczestników szkolenia dla absolwentów szkół wyższych.
Nauczyciele akademiccy z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie podczas wykładów poruszyli problematykę m.in. sytuacji cudzoziemców w Polsce oraz praw człowieka w afrykańskim kontekście kulturowym.
Przedstawienie praktycznych aspektów sytuacji cudzoziemców w Polsce pozwoliło funkcjonariuszom oraz studentom WSPol na lepsze zrozumienie tej problematyki.
Wykład otwarty nt. „Prawnej i faktycznej sytuacji cudzoziemców w Polsce” był częścią obchodów Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie.
an/wb/db