11 maja br. o godzinie 11:00, na placu apelowym Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, 237 policjantów polskiej Policji dostąpiło zaszczytu promocji na dwie generalskie szable. Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie w tym dniu była otwarta dla rodzin i bliskich, którzy mogli uczestniczyć w promocji po blisko dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią COVID-19.
Ten dzień to ukoronowanie trudu i wysiłku policjantów, który trzeba włożyć w to, aby stanąć na placu apelowym Uczelni i odebrać nominację na pierwszy stopień oficerski – podkomisarza polskiej Policji. Od początku istnienia szczycieńska Uczelnia odgrywa istotną rolę w kształceniu kadry oficerskiej polskiej Policji. Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie jest jedyną policyjną uczelnią wyższą w Polsce i jako jedyna policyjna szkoła w Polsce, realizuje szkolenia zawodowe dla absolwentów szkół wyższych, których ukończenie pozwala na uzyskanie awansu na pierwszy stopień policyjny w korpusie oficerów młodszych Policji.
Tuż przed uroczystą ceremonią Pan Wiesław Szczepański - Poseł na Sejm RP, Przewodniczący Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych, Minister Błażej Poboży - Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, Pan Artur Chojecki Wojewoda Warmińsko-Mazurski, gen. insp. dr Jarosław Szymczyk - Komendant Główny Policji, nadinsp. Dariusz Augustyniak - I Zastępca Komendanta Głównego Policji, insp. dr hab. Iwona Klonowska - Komendant-Rektor Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie oraz delegacja nowo mianowanych funkcjonariuszy oddali hołd ofiarom Zbrodni Katyńskiej poprzez złożenie wiązanki kwiatów pod tablicą „Pamięci Jeńców Obozu w Ostaszkowie zamordowanych przez NKWD w Kalininie, Światu ku Przestrodze”.
Oddaniem honorów sztandarom, złożeniem meldunku, podniesieniem flagi państwowej na maszt oraz odegraniem i odśpiewaniem hymnu Rzeczypospolitej Polskiej zainaugurowano najważniejszą uroczystość w karierze zawodowej obecnych na placu apelowym funkcjonariuszy polskiej Policji.
Następnie, insp. dr hab. Iwona Klonowska – Komendant-Rektor Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie przywitała wszystkich szanownych gości przybyłych na uroczystość: „Szanowni Państwo! Uroczysta promocja na pierwszy stopień oficerski to wydarzenie na stałe wpisane w coroczny kalendarz Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie. Bardzo się cieszę, że mogliśmy po raz pierwszy od ponad dwóch lat zorganizować je w takim kształcie, jaki miało ono w czasach przed pandemią COVID-19, kiedy w uroczystościach mogły uczestniczyć Wasze rodziny”.
W dalszej części wypowiedzi Pani Komendant-Rektor zwróciła się do bohaterów uroczystości: „Panie i Panowie Oficerowie! Serdecznie gratuluję ukończenia Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie i otrzymania pierwszego stopnia oficerskiego – podkomisarza Policji. Życzę Wam i Waszym najbliższym, którzy Was wspierali w tym trudnym czasie, wszelkiej pomyślności w życiu osobistym i zawodowym”.
Po odczytaniu Postanowienia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej o mianowaniu absolwentów Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie na pierwszy stopień oficerski, gen. insp. dr Jarosław Szymczyk - Komendant Główny Policji przyjął przysięgę oficerską. "Dostępując godności oficera Polskiej Policji, uroczyście ślubuję: dochować wierności Ojczyźnie i Społeczeństwu, bezwzględnie przestrzegać zasad określonych w etyce zawodowej, mając za najwyższą wartość poszanowanie ludzkiej godności, szanować przełożonych i podwładnych, być prawym, odważnym i nieugiętym, powierzone mi obowiązki wypełniać gorliwie i rzetelnie, kultywować pamięć o chlubnej historii Policji oraz o tych, którzy stracili życie wykonując obowiązki służbowe, dbać o honor i dobre imię polskiego policjanta” - te słowa wypowiedzieli promowani.
Następnie nadszedł wyczekiwany moment – promocja na dwie generalskie szable. Komendant Główny Policji gen. insp. dr Jarosław Szymczyk oraz I Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Dariusz Augustyniak wypowiadając słowa „W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej mianuję Panie i Panów podkomisarzami Policji”, a następnie poprzez symboliczne uderzenie szablą w ramię, dokonali promowania absolwentów.
Po mianowaniu przedstawiciele duchowieństwa, ks. płk Jan Domian - reprezentujący Biskupa Polowego Wojska Polskiego, ks. mjr SG Marcin Pysz - Kapelan Straży Granicznej reprezentujący Ewangelickiego Biskupa Wojskowego oraz ks. Andrzej Bołbot - Naczelny Prawosławny Kapelan Policji reprezentujący Prawosławnego Ordynariusza Wojskowego, dokonali ekumenicznego błogosławieństwa na dalszą służbę dla podkomisarzy Policji. Ponadto, ks. płk Jan Domian odczytał list okolicznościowy, który skierował Biskup polowy Wiesław Lechowicz.
Nadszedł czas na przemówienia okolicznościowe. Pierwszy głos zabrał Pan Błażej Poboży – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji: „Szanowni Państwo! Dzisiejszy dzień to niezwykle podniosła chwila zarówno dla Was, dla Waszych rodzin, ale także dla policyjnej społeczności. To także efekt wytężonej pracy tych którzy tu w Szczytnie, w jedynej policyjnej szkole oficerskiej w Polsce, dołożyli wszelkich starań aby jak najlepiej przekazać Wam swoją wiedzę i doświadczenie. Służba policyjna to misja. Stoicie na straży przestrzegania prawa i bezpieczeństwa obywateli, jesteście blisko ludzi, staracie się zrozumieć ich problemy i zawsze służyć wsparciem. Szczególnie widać to teraz kiedy mamy do czynienia z ogromnym zaangażowaniem ze strony wszystkich służb, w tym zwłaszcza polskiej Policji w pomoc uchodźcom wojennym z Ukrainy. To dzięki Wam te osoby czują się w naszym kraju bezpiecznie. Bardzo Wam za to dziękuję”.
Pan Błażej Poboży zwrócił się również do kadry naukowo-dydaktycznej Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie: „Promocja na pierwszy stopień oficerski to nie tylko zaszczyt, ale też ogromna odpowiedzialność i zobowiązanie. Wierzę w to, a swoje przekonanie podpieram renomą i tradycją Uczelni w Szczytnie, że będziecie swoją służbę wykonywać wzorowo. Jestem pewien, że nie zabraknie w Was stanowczego stróża prawa wtedy gdy będzie to konieczne, ale zawsze priorytetem będzie dla Was niesienie pomocy słabszym i pokrzywdzonym. Korzystając z okazji chciałbym w szczególny sposób podziękować kadrze naukowej WSPol w Szczytnie za ten wysiłek włożony w proces edukacyjny, którego zwieńczeniem jest dzisiejsza piękna uroczystość. To dzięki Wam, dzięki wytężonemu wysiłkowi włożonemu w kształtowanie postaw funkcjonariuszy i funkcjonariuszek polskiej Policji możemy czuć się bezpiecznie w naszym kraju”.
Pan Minister w imieniu swoim oraz Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Pana Mariusza Kamińskiego złożył życzenia nowo promowanym: „Wszystkim funkcjonariuszom, funkcjonariuszkom, wszystkim nowym oficerom polskiej Policji życzę satysfakcji z pełnienia służby, wielu sukcesów zarówno w życiu zawodowym jak i osobistym. Proszę, abyście nie poprzestawali w wysiłkach na rzecz doskonalenia swoich umiejętności i zdobywaniu wiedzy. Dziś dołączyliście zatem do elitarnego korpusu oficerów polskiej Policji i w przyszłości to na Was będzie spoczywać odpowiedzialność za bezpieczeństwo Polaków i bezpieczeństwo naszego kraju. Jeden z przedwojennych ministrów spraw wewnętrznych pięknie powiedział, że przecież policjanci to żołnierze czasów pokoju. W imieniu swoim i w imieniu Ministra Mariusza Kamińskiego bardzo dziękuję Wam za wybór tej drogi, za służbę Polsce. Głęboko wierzę, jestem o tym przekonany, że będziecie Państwo wzorem dla kolejnych pokoleń - kolejnych absolwentów tej elitarnej Uczelni, które wstąpią w szeregi polskiej Policji”.
Następnie głos zabrał Komendant Główny Policji: „Szanowni Państwo! Panie i Panowie Oficerowie! Promocja na pierwszy stopień oficerski to niewątpliwie jeden z najważniejszych dni w policyjnej zawodowej karierze. To zwieńczenie ogromnej wytężonej pracy i nagroda za Waszą wytrwałość. Dołączenie do korpusu oficerów oznacza nieograniczone możliwości awansu oraz rozwoju, ale też większy ciężar przyjętej na swoje barki odpowiedzialności. Drogie koleżanki i koledzy! Wiem, że przeszliście niełatwą drogę do nałożenia tych pagonów z upragnionymi gwiazdkami. Doskonale zdaję sobie sprawę ile kosztowało Was to wyrzeczeń, możecie jednak być z siebie naprawdę dumni, że udało Wam się pogodzić życie zawodowe z osobistym i zrealizowaliście postawiony sobie niezwykle ambitnie cel (…). Z pewnością część z Was jako przełożeni, a może jako ścisła kadra kierownicza polskiej Policji, będzie podejmować kluczowe decyzje mogące mieć realny wpływ na życie i zdrowie wielu ludzi. Niezależnie jednak od rodzaju wykonywanych przez Was obowiązków czy zajmowanego stanowiska pamiętajcie, że poradzicie sobie z każdym, nawet najtrudniejszym zadaniem, jeśli dochowacie wierności słowom oficerskiej roty. Chcę żebyście wiedzieli, że patrząc na Was głęboko wierzę, że będziecie dbać o honor i dobre imię munduru, który macie zaszczyt nosić. Na swoich ramionach z dumą prezentujecie dzisiaj oficerskie pagony. Niech zawsze przypominają Wam one o złożonej tutaj przysiędze bycia prawym, odważnym i nieugiętym. Żywię też ogromną nadzieję, że przez następne lata służby nie zabraknie Wam energii i zapału, który macie w sobie teraz”.
Gen. insp. dr Jarosław Szymczyk w swoim przemówieniu podziękował także kadrze kierowniczej i dydaktycznej Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, a także najbliższym promowanych: „Dołączając się do życzeń i podziękowań Pana Ministra na ręce Pani Komendant-Rektor oraz całej kadry dydaktycznej Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, składam podziękowania za przeszkolenie kolejnej grupy, tym razem blisko pół tysiąca oficerów polskiej Policji. Dołożyliście Państwo wszelkich starań, aby wykorzystać potencjał i doświadczenie słuchaczy kształcąc ich na ludzi świadomych i doskonale przygotowanych do podejmowania odważnych decyzji. W sposób szczególny nisko kłaniam się rodzinom i bliskim nowo promowanych policjantów i policjantek. Serdecznie Wam gratuluję i dziękuję za wytrwałość oraz życzę dużo siły i zrozumienia dla trudów tej naszej niełatwej policyjnej służby”.
Ponadto, Komendant Główny Policji w szczególnych słowach złożył życzenia bohaterom uroczystości: „Wam Panie i Panowie Oficerowie, chciałbym z całego serca życzyć, aby ta oficerska przygoda z tą szablą nie zakończyła się na tym pierwszym kroku, bo pamiętajmy, że są trzy. Wszystkim Wam życzę, aby był również i ten drugi, abyście przy okazji promocji na stopień generalski odebrali taką szablę z rąk Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, a być może niektórym Wam niech będzie dane stanąć tutaj po drugiej stronie podestu i w przyszłości mianować nowe koleżanki i kolegów na stanowiska oficerskie. Z całego serca Wam tego życzę, tak jak życzę Wam nieustającej satysfakcji z realizacji codziennych obowiązków służbowych, ale przede wszystkim życzę Wam abyście po każdej Waszej służbie bezpiecznie wracali do swoich domów i aby zawsze w tych domach czekał na Was ktoś, kto ucieszy się z Waszego powrotu”.
Ostatnie przemówienie wygłosił przedstawiciel promowanych, podkom. Marcin Zagórski z Komendy Powiatowej Policji w Mińsku Mazowieckim: „Szanowni Państwo! Meldujemy wykonanie zadania! Wiele lat temu, gdy po raz pierwszy założyliśmy policyjny mundur, nikt z nas nie zakładał, że dostąpi zaszczytu dołączenia do grona oficerów polskiej Policji. Wraz z upływem lat rodziły się w nas marzenia, które z czasem udało się zmaterializować (…). Sukces, który niewątpliwie osiągnęliśmy, nie byłby możliwy, gdyby nie nasi przełożeni na których zawsze mogliśmy liczyć. Słowa wdzięczności pragniemy skierować również do kadry Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie. To dzięki Państwa nieocenionej pomocy możliwe było zdobycie szlifów oficerskich. Jeszcze raz, w imieniu wszystkich promowanych, serdecznie Państwu dziękujemy!”. Nie zabrakło również podziękowań dla rodzin i znajomych promowanych, którzy po długiej przerwie spowodowanej pandemią COVID-19 mogli uczestniczyć w tym ważnym wydarzeniu i z dumą obserwować swoich bliskich.
Po przemówieniach okolicznościowych nadszedł czas na defiladę – w asyście Orkiestry Reprezentacyjnej oraz Kompanii Reprezentacyjnej Policji – pododdziałów nowo promowanych. Nowi oficerowie Policji dumnie zaprezentowali się zaproszonym gościom, ale przede wszystkim swoim rodzinom i bliskim. Uroczystość zakończyła się złożeniem meldunku przez dowódcę uroczystości Podsekretarzowi Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Uroczystej promocji towarzyszył rodzinny piknik. Bliscy promowanych i zaproszeni goście mieli okazję obejrzeć stoiska promocyjne wystawione przez: Komendę Wojewódzką Policji w Krakowie, Komendę Wojewódzką Policji w Olsztynie, Odziały Prewencji Policji w Olsztynie, Samodzielny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji w Olsztynie, Komendę Powiatową Policji w Szczytnie, 8. Szczycieński Batalion Radiotechniczny w Lipowcu, Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Szczytnie, Izbę Administracji Skarbowej w Olsztynie, Wojewódzką Inspekcję Transportu Drogowego w Olsztynie, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Olsztynie, Urząd Miasta w Szczytnie, a także Wyższą Szkołę Policji w Szczytnie.
Specjalnie na tę okazję przygotowano szereg atrakcji. Goście mogli m.in.: obejrzeć wóz bojowy Straży Pożarnej oraz pojazdy służbowe Policji takie jak pojazd typu ambulans, pojazd profilaktyczny wyposażony w sprzęt do pokazów multimedialnych, pojazd do konwojowania osób, a także radiowozy, łódź służbową i motocykle. Zaprezentowano także robota pirotechnicznego, symulator dachowania i mobilny skaner RTG, a zwiedzający mogli także zapoznać się z zasadami bezpieczeństwa ruchu drogowego, samodzielnie zbadać ślady daktyloskopijne czy też zrobić sobie zdjęcie z policyjnymi maskotkami, szczycieńskim rycerzem oraz czworonożnym gościem specjalnym - psem służbowym „Aira” szkolonym do wykrywania narkotyków.
Na stoiskach Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie uczestniczący w uroczystości mogli dowiedzieć się więcej o specyfice naszej Uczelni z przygotowanego specjalnie na tę okazję folderu promocyjnego, zapoznać się z ofertą Wydawnictwa WSPol oraz ofertą dydaktyczną naszej Uczelni. Można było dowiedzieć się również jak wygląda praca technika kryminalistyki oraz poznać podstawy ratownictwa medycznego i pierwszej pomocy. Ponadto, była to wyjątkowa okazja, aby z bliska zobaczyć prace Sławomira Słoki – technika strzelnicy WSPol, wielokrotnego mistrza Polski, trzykrotnego wicemistrza świata i ubiegłorocznego mistrza świata w modelarstwie, który prowadzi pracownię modelarską. Przygotowano również drobne materiały promocyjne, które odwiedzający mogli zabrać ze sobą na pamiątkę wizyty w murach naszej Uczelni.
W uroczystości udział wzięli m.in.: Przewodniczący Sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych Pan Wiesław Szczepański, Podsekretarz Stanu w MSWiA Pan Błażej Poboży, Komendant Główny Policji gen. insp. dr Jarosław Szymczyk, I Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Dariusz Augustyniak, Wojewoda Warmińsko-Mazurski Pan Artur Chojecki, Wicemarszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Pani Sylwia Jaskulska oraz władze samorządowe powiatu szczycieńskiego, a także Przewodniczący Konwentu Morskiego kpt. ż.w. inż. dr h.c. Zbigniew Sulatycki oraz przedstawiciele duchowieństwa.
Swoją obecnością zaszczycili nas także komendanci wojewódzcy i stołeczny Policji, komendant Centralnego Biura Śledczego Policji, komendant Biura Spraw Wewnętrznych Policji, komendant Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, komendanci szkół Policji, Dowódca Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji „BOA”, komendant Powiatowy Policji w Szczytnie, a także przedstawiciele służb mundurowych z Zastępcą Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych gen. dyw. Cezarym Wiśniewskim na czele. Na uroczystości nie zabrakło również władz rektorskich i dziekańskich oraz przedstawicieli uczelni resortu spraw wewnętrznych i administracji oraz resortu obrony narodowej, jak również uczelni partnerskich Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie. W gronie gości znaleźli się także byli komendanci-rektorzy, senatorowie, profesorowie, kadra kierownicza i dydaktyczna Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie.
Tekst: DKS WSPol
Foto: Jacek Konieczny WSPol/Andrzej Mitura MSWiA
Video: Adam Gewartowski WSPol
Dron: Wojciech Nowak WSPol