uczesticuy w Sali Senackiej W dniach od 9 do 12 czerwca 2022 r. w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie gościli przedstawiciele samorządów studenckich uczelni wojskowych i służb państwowych w ramach XLV Zjazdu Komisji Uczelni Mundurowych.

KUM jest komisją branżową Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej Polskiej, w której skład wchodzą przedstawiciele wszystkich uczelni mundurowych w Polsce. Podczas minionego weekendu w naszych murach gościli podchorążowie oraz studenci Wojskowej Akademii Technicznej im. Jarosława Dąbrowskiego, Lotniczej Akademii Wojskowej, Akademii Wojsk Lądowych im. generała Tadeusza Kościuszki, Kolegium Wojskowo-Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, Akademii Sztuki Wojennej, Szkoły Głównej Służby Pożarniczej oraz Szkoły Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości.

XLV Zjazd KUM rozpoczęło spotkanie z Prodziekan WBiNP WSPol – mł. insp. dr Agnieszką Sadło-Nowak, która przywitała wszystkich gości. W swoim przemówieniu wyraziła radość, że po 7 latach ponownie członkowie Komisji Uczelni Mundurowych pojawili się na naszej Uczelni i nadzieję, że kolejna taka wizyta nastąpi trochę szybciej. Następnie studenci mieli możliwość zobaczyć pracownię modelarską WSPol kierowaną przez Pana Sławomira Słokę – mistrza świata, trzykrotnego wicemistrza świata, wielokrotnego mistrza Polski w modelarstwie, który do swojego artystycznego dorobku zaliczyć może m.in. model głównego budynku Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie w skali 1:75 z odwzorowaniem szczegółowych detali.

W drugim dniu przedsięwzięcia odbyła się uroczysta inauguracja XLV Zjazdu KUM wraz z Zastępcą Komendanta-Prorektorem WSPol – insp. dr. Andrzejem Żylińskim oraz Dziekanem WBiNP WSPol – mł. insp. dr Agnieszką Choromańską, którzy w imieniu Pani Komendant-Rektor przywitali przybyłych gości. W swoich wypowiedziach podkreślali istotę współpracy pomiędzy samorządami studenckimi uczelni mundurowych, która przekłada również na współdziałanie służb mundurowych w praktyce. Następnie Przewodnicząca KUM – st. kpr. pchor. Sylwia Kuropatwińska podziękowała Komendantowi oraz Dziekan za ciepłe przyjęcie Komisji Uczelni Mundurowych w murach Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie i wręczyła upominki. Kolejno odbyła się pierwsza sesja robocza tego zjazdu, podczas której został przegłosowany plan obrad oraz omówiono bieżące sprawy każdej z zrzeszonych Uczelni. Później Dziekan WBiNP – mł. insp. dr Agnieszka Choromańska zapoznała studentów z bazą naukowo-dydaktyczną Uczelni. Przedstawiciele samorządów studenckich mieli możliwość zapoznania się ze sposobem wykorzystania pracowni fałszerstwa pieniędzy, sal symulacyjnych oraz pracowni narkotykowej, których funkcjonowanie przedstawił Kierownik Zakładu Kryminalistyki i Informatyki Śledczej kom. Błażej Jewartowski. Pan Radosław Nawotka wtajemniczył podchorążych w proces kształcenia biegłych policyjnych laboratoriów kryminalistycznych oraz kulisy ich pracy w rozwiązywaniu przestępstw. Ponadto studenci zostali zaznajomieni z funkcjonowaniem strzelnicy oraz symulatora reagowania w sytuacjach kryzysowych. Największą atrakcją okazało się działanie w tyralierze policyjnej, w której podchorążowie mieli możliwość wcielenia się zarówno w rolę uczestnika tłumu, jak i policjantów – przywdziewając kamizelki ochronne, przyłbice oraz tarcze. Ćwiczenia przeprowadził specjalista w dziedzinie zabezpieczeń imprez masowych – podkom. Dariusz Pędzich – Dowódca Kompanii Działu Dowodzenia WSPol.

Kolejny dzień zjazdu KUM zapoczątkowały zajęcia teoretyczno-praktyczne z oględzin miejsca zdarzenia w Ośrodku „Wałpusz” WSPol, które przeprowadzili opiekunowie Studenckiego Koła Nauk Kryminalistycznych WSPol – podinsp. Arkadiusz Błaszczuk, podinsp. Marek Błędowski oraz członek honorowy tego koła – kom. Rafał Kotapka. Uczestnicy mieli możliwość wcielenia się w poszczególne role zespołu oględzinowego i dokonanie oględzin miejsca kradzieży z włamaniem. Następnie przyszedł czas na sesję roboczą, podczas której ustalone zostały najbliższe działania Komisji Uczelni Mundurowych oraz wybrany został gospodarz kolejnego zjazdu, którym będzie Szkoła Wyższa Wymiaru Sprawiedliwości. Ostatnim punktem wizyty, przygotowanym przez Zarząd Samorządu Studenckiego WSPol, były zajęcia nt. „Paralizatora elektrycznego jako środka przymusu bezpośredniego Policji”, które przeprowadził nadkom. dr Marcin Nowak – Adiunkt Zakładu Prewencji i Profilaktyki Instytutu Służby Prewencyjnej WSPol.

Tekst: st. post. Dominik Szewczyk, st. post. Łukasz Sikorski, post. Damian Gładek
foto: st. post. Karolina Grzesiak, st. post. Dominik Szewczyk