Herb Polski

Czy można połączyć się ze stacją kosmiczną za pomocą połączenia radioamatorskiego? Odpowiedź brzmi tak. Możliwości takiego połączenia zaprezentowała młodzież z Klubu Krótkofalowców działającego w Gimnazjum w Świętajnie. W I Międzynarodowym Moście Łączności Kosmicznej ARISS – oprócz uczniów gimnazjum – uczestniczyli studenci WSPol.

 

 

8 grudnia 2015 r. delegacja Studenckiego Koła Nowoczesnych Technologii w Bezpieczeństwie WSPol wraz z opiekunem podkom. Sebastianem Górskim, dzięki zaproszeniu Dyrekcji Gimnazjum w Świętajnie, uczestniczyła w I Międzynarodowym Moście Łączności Kosmicznej ARISS, podczas którego nawiązano drogą radiową kontakt z Międzynarodową Stacją Kosmiczną za pośrednictwem moderatora znajdującego się w Szwecji.

Wydarzenie to było zwieńczeniem kilkuletniej pracy młodzieży zrzeszonej w Klubie Krótkofalowców przy Gimnazjum w Świętajnie w ramach programu ARISS (ang. Amateur Radio on the International Space Station), dzięki któremu za pomocą połączenia radioamatorskiego mogli połączyć się ze stacją kosmiczną poprzez stację radioamatorską zlokalizowaną w Argentynie oraz zadać pytania astronaucie Kjell’owi Lindgren’owi.

Podczas około 20 minutowego połączenia dzieci i młodzież w wieku od 5 do 15 lat, zadała 14 pytań, z czego udało się uzyskać odpowiedź na 11.

W trakcie spotkania przedstawiono drogę sygnału i punkty łączności systemu, przybliżono działalność Klubu Krótkofalowców i po udanym połączeniu zaprezentowano prototyp łazika marsjańskiego, zbudowanego przez Koło Naukowe Robotyki Politechniki Białostockiej. Przedmiotowy łazik weźmie udział w tegorocznych zawodach łazików marsjańskich na pustyni w stanie Utah w Stanach Zjednoczonych.

Po zakończeniu części oficjalnej na gości czekał poczęstunek, przy którym mogli omówić wrażenia, a także dowiedzieć się o szansach rozwoju programu ARISS w gminie Świętajno.

Udział studentów Koła Nowoczesnych Technologii w Bezpieczeństwie w tym wydarzeniu było niezwykłą możliwością poszerzenia wiedzy w zakresie techniki łączności radiowej i jej ogromnego potencjału. Możliwości zaprezentowanej łączności zainspirowały studentów do rozważań nad możliwością innowacyjnych sposobów wykorzystania tego typu połączeń w działaniach służb mających na celu szeroko pojęte bezpieczeństwo.