W dniach 8-9 września 2022 roku w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie odbyła się XII edycja seminarium pn. „Współpraca Policji, zakładów ubezpieczeń i innych instytucji w zakresie zapobiegania, ujawniania oraz zwalczania przestępczości ubezpieczeniowej”. Seminarium otworzyli Wiceprezes Zarządu PIU Pan Andrzej Maciążek oraz Zastępca Komendanta-Prorektor Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie insp. dr Andrzej Żyliński, a także Zastępcy Dyrektora Biura Kryminalnego KGP insp. Magdalena Nyugen-Fudala oraz insp. Michał Grzelec.
Organizatorami przedsięwzięcia byli przedstawiciele Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji, Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie oraz Polskiej Izby Ubezpieczeń, którzy do udziału w przedsięwzięciu zaprosili funkcjonariuszy wydziałów dw. z przestępczością gospodarczą komend wojewódzkich, miejskich oraz powiatowych Policji, Centralnego Biura Śledczego Policji oraz przedstawicieli sektora ubezpieczeniowego, Związku Banków Polskich, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Prokuratury i świata nauki.
Głównym celem seminarium było podniesienie kompetencji, skuteczności i jakości współpracy organów ścigania i firm ubezpieczeniowych w zakresie ujawniania, zwalczania oraz zapobiegania przestępczości ubezpieczeniowej w Polsce.
Razem dla bezpieczeństwa
Wyłudzenia roszczeń z ubezpieczalni są zjawiskiem występującym od lat, powszechnym nie tylko w naszym kraju. Według dostępnych szacunków przestępczość ubezpieczeniowa w Europie stanowi ok. 10% wypłacanych odszkodowań i świadczeń, a rynek ubezpieczeń w naszym kraju to dziesiątki miliardów złotych. Przestępcy doskonale zdają sobie z tego sprawę, dlatego tak ważne jest współdziałanie Policji z innymi podmiotami na rzecz zapobiegania przestępczemu procederowi, ujawniania czynów zabronionych oraz skutecznego zwalczania.
Organizacja seminarium naukowo – praktycznego stanowi już tradycję: w tym roku przedsięwzięcie odbyło się po raz dwunasty. Przez dwa dni uczestnicy seminarium wysłuchali wystąpień prelegentów na temat współpracy podmiotów reprezentujących firmy ubezpieczeniowe z funkcjonariuszami Policji w kontekście organizacji pracy dochodzeniowo- śledczej i nowych możliwości zwalczania procederu przestępczości ubezpieczeniowej. Na przykładach współpracy omówione zostały dobre praktyki w zakresie ujawniania, przeciwdziałania i zwalczania szkód fraudowych. Ponadto, organizatorzy zadbali także o zajęcia warsztatowe, które spotkały się z dużym zainteresowaniem uczestników szkolenia. Podczas seminarium policjantom szczególnie zaangażowanym w działania na rzecz zwalczania przestępczości ubezpieczeniowej wręczone zostały statuetki.
tekst: podkom. Marcin Czosnek Zakład Studiów nad Przestępczością ISK WBiNP WSPol
foto: Jacek Konieczny DKS WSPol