W Wyższej Szkole Policji w Szczytnie trwa czterotygodniowe szkolenie, którego celem jest przygotowanie do wykonywania zadań służbowych na stanowisku dzielnicowego. Dzielnicowi to tzw. policjanci pierwszego kontaktu. Do nich w pierwszej kolejności zgłaszają się mieszkańcy ze swoimi problemami, a problemy te są bardzo różne. Wśród wielu zagadnień, którymi zajmują się dzielnicowi znajduje się przeciwdziałanie przemocy domowej. Policjanci dokładają wszelkich starań by pomóc pokrzywdzonym przez najbliższych członków rodzin.
To zagadnienie i podobna problematyka będą realizowane na kursie specjalistycznym dla dzielnicowych w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie. W doskonaleniu zawodowym bierze udział 20 funkcjonariuszy z terenu całej Polski.
W ramach zajęć dydaktycznych dzielnicowi zdobywają wiedzę, kształcą i doskonalą umiejętności oraz kompetencje z zakresu szerokiego spektrum zadań i obowiązków służbowych, jakie realizują w jednostkach terenowych Policji.
Program kursu obejmuje między innymi zajęcia z zakresu: organizacji służby dzielnicowego, technik aktywnego słuchania, profilaktyki społecznej, przeciwdziałania przemocy w rodzinie, planowania działań priorytetowych dla rejonu służbowego, postępowania w sprawach nieletnich i małoletnich, kontaktu z małoletnimi, udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej, doskonalenia umiejętności strzeleckich, technik i taktyk interwencji, a także wybranych elementów prawa karnego, wykroczeń, cywilnego i rodzinnego.
Kurs zakończy się egzaminem sprawdzającym poziom zdobytej wiedzy i umiejętności.
tekst: kom. Przemysław Jarocki / DKS WSPol
foto: Jacek Konieczny